PARTNER PORTALU
  • BGK

Kadencja wielkich wydatków

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    18 listopada 2010 - 06:18
Kadencja wielkich wydatków

Metropolie w ostatnich latach wydały na inwestycje 24 mld zł i zwiększyły zadłużenie o 7,4 mld zł. Najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca wydał i zadłużył się Wrocław. Dotacje unijne najlepiej zyskiwało Opole.
22 największe polskie miasta przeznaczyły w latach 2007-2009 na inwestycje aż 24 mld zł. W pierwszej piątce w tej konkurencji są: Wrocław, Poznań, Warszawa, Opole i Toruń – wynika z raportu „Rzeczpospolitej”.

W tym czasie miasta zwiększyły też zadłużenie – o 7,4 mld zł. Najbardziej – Wrocław – o ponad 2 tys. zł w przeliczeniu na mieszkańca. Mocno zadłużeni są także mieszkańcy Lublina, Krakowa i Gdańska.

Najwięcej wydała Warszawa – inwestycje stolicy opiewają na blisko 6 mld zł. Ale w przeliczeniu na jednego mieszkańca to Wrocław okazał się liderem – nakłady wyniosły tam 4,8 tys. zł na osobę, gdy w Warszawie ok. 3,4 tys. zł, w Poznaniu nakłady 3,6 tys. z, a w Gdańsku ok. 2,6 tys. zł. Najmniej – Bydgoszcz

Prezydenci zgodnie twierdzą, że każda zainwestowana złotówka przynosi wymierne korzyści. Choćby w postaci nowych firm, które tworzą miejsca pracy. Lokalne władze podkreślają także, że wielką pomocą są dla nich fundusze unijne. Według naszych obliczeń dotacje UE w budżetach miast stanowiły ok. 17 proc. wydatków inwestycyjnych.

Pod względem inwestycji przypadających na jednego mieszkańca największy rozmach widać we Wrocławiu. Najwięcej pieniędzy pochłania poprawa stanu sieci drogowej, ale miasto – podobnie jak inne metropolie – buduje właściwie wszystko. Powstają obwodnice i ulice, ale też stadion i filharmonia. Wrocław postawił największą w Polsce fontannę (za 20 mln zł) i remontuje terminal na lotnisku.

Dotacje unijne najlepiej pozyskiwało Opole. Uzyskało z UE aż 1327 zł na mieszkańca, gdy druga na tej liście – Zielona Góra – niespełna 1000 zł. Wysokie miejsce w tej konkurencji zajęła też Gdynia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.