PARTNER PORTALU
 • BGK

Kadencyjność i inne zmiany w prawie samorządowym - jest szablon uchwały dla tych, którzy są przeciwni

 • MN    21 lutego 2017 - 13:59
Kadencyjność i inne zmiany w prawie samorządowym - jest szablon uchwały dla tych, którzy są przeciwni
Zapowiadane zmiany w czynnym i biernym prawie wyborczym budzą sprzeciw wśród wielu samorządowców. (fot. commons.wikimedia.org)

• Związek Gmin Wiejskich RP przygotował projekt uchwały w sprawie sprzeciwu wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce.

• Na jego podstawie Rady Gminy mogą opracować własne uchwały, które zostaną przesłane do prezydenta, premiera, marszałków sejmu i senatu oraz przewodniczących klubów parlamentarnych.
Blisko 90 proc. ankietowanych gmin przez ZGW RP wyraziło potrzebę, aby przygotować ogólny szablon do stworzenia uchwały, sprzeciwiającej się zmianom w prawie samorządowym. Chodzi m.in. o pomysł wprowadzenia dwukadencyjności wśród wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 

Związek podkreśla w uzasadnieniu do projektu uchwały, że w dyskusji publicznej - szczególnie wśród przedstawicieli ugrupowań politycznych - narasta fala niechęci w stosunku do samorządu terytorialnego. Towarzyszą im populistyczne wypowiedzi, które nie mają poparcia w faktach.

– W oparciu o wadliwą diagnozę - formułowaną, jak można przypuszczać wyłącznie dla osiągnięcia krótkoterminowych celów politycznych, proponuje się wprowadzenie brzemiennych w skutkach zmian o charakterze systemowym, mających doprowadzić do ograniczenia swobody poszczególnych wspólnot samorządowych –  czytamy w uzasadnieniu. 

Czytaj też: Lubelskie: Sejmik przyjął stanowisko ws. obrony samorządności

Uchwała ma służyć do wyrażenia zdecydowanego sprzeciwu wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego Polsce, w szczególności w zakresie rozwiązań o charakterze ustrojowym. Dotyczy to przede wszystkim zapowiedzi zmian w samorządowym prawie wyborczym – w tym ograniczenia czynnego i biernego prawa wyborczego – oraz sposobu realizacji zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Czytaj też: Europoseł chce, by Senat stał się izbą samorządową

Szablon uchwały udostępniony przez ZGW RP można wykorzystać w pełni bądź zmodyfikować na potrzeby własnej uchwały - m.in. w polach z nazwą gminy pozostawiono puste miejsca. Szablon załączamy w dziale multimedia. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • samorządowiec, 2017-02-23 09:34:58

  Do bezpartyjny samorządowiec: Trzeba czytać ze zrozumieniem i odróżniać władzę wykonawczą od władzy stanowiącej. Nie chodzi o radnych (organ stanowiący), że mówisz o posłach. Dwukadencyjność dotyczy wójtów (organ wykonawczy) czyli należałoby mówić o premierze - tutaj nawet jedno-kadencyjność nie j...est zachowana (wyjątek D. Tusk - ale tylko 1,5 kadencji). Proszę nie mieszać dwóch różnych rzeczy i udawać specjalistę.  rozwiń
 • bezpartyjny samorządowiec, 2017-02-22 07:50:18

  Jan nie pleć bzdur PiS=PZPR dojdziemy do władzy po przegranych wyborach PiS =PZPR wprowadzimy kadencyjność posłów
 • Jan, 2017-02-21 18:36:46

  "Blisko 90 proc. ankietowanych gmin przez ZGW RP wyraziło potrzebę, aby przygotować ogólny szablon do stworzenia uchwały, sprzeciwiającej się zmianom w prawie samorządowym." :) Gmin? Czy zasiedziałych włodarzy, którzy terroryzują społeczność lokalną swoimi wpływami na losy rodzin i jedn...ostek poprzez np. kreowanie polityki zatrudnienia w urzędach i szkołach ? :)  rozwiń