PARTNER PORTALU
 • BGK

Kalisz, Grzegorz Sapiński: Miasto chce poszerzyć swoje granice

 • jk/pap    22 stycznia 2018 - 20:00
Kalisz, Grzegorz Sapiński: Miasto chce poszerzyć swoje granice
Ratusz w Kaliszu (Shutterstock.com)

- Jeśli radni przegłosują uchwałę na sesji, będziemy mogli rozesłać ją do wszystkich zainteresowanych gmin i rozpocząć prace nad przeprowadzeniem konsultacji z mieszkańcami Kalisza - wskazuje Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.
 • 25 stycznia radni będą głosować nad projektem uchwały w sprawie zmiany granic Kalisza poprzez włączenie terenów z okolicznych gmin.
 • Do miasta miałyby być włączone tereny z gmin: Nowe Skalmierzyce, Gołuchów, Blizanów Żelazków, Opatówek i Godziesze Wielkie. Kalisz powiększyłby się z 69,77 km kw. do około 110 km kw. Liczba mieszkańców wzrosłaby ze 102 tys. do około 110 tys.
 • Przeciwko protestują wójtowie gmin, do których należą tereny proponowane do włączenia.

– Jeśli radni przegłosują uchwałę na sesji, będziemy mogli rozesłać ją do wszystkich zainteresowanych gmin i rozpocząć prace nad przeprowadzeniem konsultacji z mieszkańcami Kalisza – wskazuje w oświadczeniu Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. – Chcę poznać zdanie mieszkańców w tej sprawie. Będę prosił o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy w ogóle chcą zmiany granic i włączenia części terytorium sąsiednich gmin do naszego miasta – dodaje.

Oświadczenie prezydenta Kalisza można pobrać w multimediach.

Grzegorz Sapiński podkreśla również, że nie rozumie reakcji wójtów i burmistrzów, ponieważ już na przełomie 2015 i 2016 roku do wszystkich wysłał zaproszenie do rozmów na ten temat.

- Nasze gminy: Blizanów, Godziesze Wielkie, Gołuchów, Nowe Skalmierzyce, Opatówek, Żelazków wraz z Kaliszem, w przypadku konsolidacji, mogłyby stać się największą gminą w Wielkopolsce i jedną z największych w kraju. Nowy, większy Kalisz byłby bardziej atrakcyjny ekonomicznie dla inwestorów, przedsiębiorcy mieliby do dyspozycji większą przestrzeń, pozwalającą na najlepsze usytuowanie swojego biznesu. Samorząd zyskałby także 5-letnią premię budżetową za połączenie gminy miejskiej z wiejskimi. Tak stało się w przypadku Zielonej Góry, która w swe granice włączyła okoliczne gminy ‒ podkreślał wówczas prezydent Kalisza.

– Nie interesują mnie przepychanki, tylko współpraca. Powtarzam: Nasz rozwój, to wasz rozwój. To jest nasz wspólny cel. Zyskamy wszyscy – przekonuje Grzegorz Sapiński.

– Chciałbym też rozwiać wątpliwości jakoby zabiegi o rozwój Kalisza były podyktowane liczbą radnych bądź wiceprezydentów. Liczbę radnych ustala przy każdych wyborach wojewoda po porozumieniu z komisarzem wyborczym, nie w oparciu o liczbę osób korzystających z miasta, a tylko w oparciu o liczbę obywateli ujętych w stałym rejestrze wyborców na koniec roku poprzedzającego rok, w którym wybory mają być przeprowadzone – dodaje prezydent.

Działania prezydenta Kalisza - jak poinformowali protestujący samorządowcy - mogą spowodować wyjście gmin z Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, co w efekcie może doprowadzić do jego rozpadu i utraty 300 mln złotych, jakimi dysponuje AKO.

Na wniosek gospodarzy wymienionych gmin w trybie nadzwyczajnym zwołano zebranie AKO, które ma się odbyć w środę.

Działania prezydenta Kalisza skrytykowali także parlamentarzyści PiS z okręgu kalisko-leszczyńskiego, którzy swoją opinię wyrazili na konferencji prasowej w biurze PiS.

"Jeżeli można podejmować dyskusje o poszerzeniu jakiejś aglomeracji, to trzeba to robić w spokojnym czasie, wysłuchując opinie mieszkańców Kalisza, jak i ościennych gmin" - powiedziała posłanka PiS Joanna Lichocka, którą wsparli posłowie Piotr Kaleta i Tadeusz Ławniczak.

Dodajmy, że Kalisz nie jest pierwszym miastem, które chce poszerzyć swoje granice. Wiele miast w ostatnich latach tak uczyniło, np. Rzeszów, Opole czy Konin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • PRG, 2018-01-25 14:25:10

  Stanowisko jednogłośne na AKO z inicjatywy starosty ostrowskiego Pawła Rajskiego, radnego Krzysztofa Dziedzica i posła Piotra Kalety – ciekawe trio. Ale trzeba przyznać że konstruktywne, skoro wszyscy samorządowcy (24 samorządy) oraz Rada Miasta zagłosowali jednogłośnie. Podsumowanie: Wniosek o zmia...nę granic nie będzie w 2018 roku składany. Obradować będzie zespół roboczy w AKO.  rozwiń
 • Michał, 2018-01-24 18:49:40

  Brawo szosa turecka Polko chcemy być miastem Wojciechówka
 • Aga, 2018-01-24 17:48:33

  Brawo! Kalisz już dawno powinien powiększyć swój obszar.