PARTNER PORTALU
  • BGK

Kalisz przestał być miastem stutysięcznym. Będą cięcia w liczbie radnych i wiceprezydentów

  • PAP/KDS    6 lutego 2018 - 16:17
Kalisz przestał być miastem stutysięcznym. Będą cięcia w liczbie radnych i wiceprezydentów
Kalisz wyludnia się, w związku z czym w Ratuszu zasiadać będzie mniej wiceprezydentów oraz radnych (Shutterstock.com)

Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza, w Kaliszu mieszkają dokładnie 96 tys. 123 osoby (stan na grudzień 2017). Oznacza to, że - zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym - w nowej Radzie Miejskiej będzie nie 25, ale 23 radnych, a prezydent Kalisza będzie miał nie trzech, ale dwóch zastępców.
  • Cięcia w liczbie radnych i wiceprezydentów wywołały ostrą wymianę opinii między prezydentem miasta a szefem klubu radnych PO. 
  • Kaliska PO zarzuca prezydentowi miasta Grzegorzowi Sapińskiemu, że nie powstrzymał wyludniania się miasta. Natomiast prezydenta Kalisza uważa, że winę za to ponoszą "rządzący z ramienia PO-PSL".

Szef klubu radnych PO przy Radzie Miejskiej Kalisza Dariusz Grodziński powiedział, że obecne władze nie ściągnęły do miasta "ani jednego poważnego inwestora". Dodał, że "od 2014 roku nie wybudowano w Kaliszu żadnego bloku, ani komunalnego, ani TBS-u". Zdaniem radnych PO przyczyniło się to do wyludnienia miasta.

Prezydent Grzegorz Sapiński powiedział, że zaistniały stan trzeba rozliczać biorąc pod uwagę 12 lat rządzenia miastem przez Janusza Pęcherza z "Samorządnego Kalisza", a nie 3 lata jego urzędowania. Przypomniał, że radny Grodziński z ramienia PO pełnił funkcję wiceprezydenta Kalisza w latach 2010 -2014 i był w koalicji ze stowarzyszeniem "Samorządny Kalisz".

- Jest to trochę zabawne, że mnie obarcza się winą za zmniejszającą się liczbę mieszkańców, bo wszyscy wiemy, jakie są trendy ogólnopolskie, czyli rozlewanie się miast i wyprowadzanie ludzi na obrzeża, do sąsiednich gmin - powiedział prezydent Sapiński.

Według niego najbardziej winni takiej sytuacji są ci rządzący, którzy - jak powiedział - mogli wpływać na zrównoważony rozwój kraju, a nie promować model polaryzacyjno-dyfuzyjny, gdzie rozwijały się tylko metropolie, a miasta wojewódzkie i średnie były pomijane.

Prezydent Kalisza przypomniał, że między innymi w celu zwiększenia liczby mieszkańców wprowadził na styczniową Sesję Rady Miejskiej Kalisza uchwałę w sprawie powiększenia granic miasta. Kaliscy radni przyjęli ją jednogłośnie.

W pierwotnej wersji uchwały do miasta miały być włączone niektóre tereny z gmin Nowe Skalmierzyce, Gołuchów, Blizanów, Żelazków, Opatówek i Godziesze Wielkie. Jednak po protestach gospodarzy tych terenów, z uchwały zniknął zapis precyzujący o które wsie Kalisz miałby się powiększyć.

Przeciwni takim działaniom prezydenta Kalisza radni gminy Żelazków przyjęli na znak protestu uchwałę intencyjną o przyłączeniu Kalisza do gminy Żelazków, liczącej 9 tysięcy mieszkańców.

Prezydent Kalisza stwierdził wtedy, że wójt Żelazkowa i radni gminy "mogą sobie żartować" przyjmując taką treść uchwały, ale - jak zaznaczył - osoby z rządu podejdą do tego poważnie. - Będziemy walczyć o to, żeby Kalisz był dalej motorem rozwoju regionu - powiedział.

- Uważam, że wreszcie powiedziano to, co chcieliśmy od dawna usłyszeć, że Żelazków chce się przyłączyć do Kalisza i stworzyć z nami jeden organizm. Pierwotnie w wyniku poszerzenia granic chciałem uzyskać 110 km a teraz, jeżeli połączymy się, to będzie 180 km kwadratowych, a 9 tys. mieszkańców gminy Żelazków spowoduje, że Kalisz będzie liczył około 105 tys. mieszkańców" - oświadczył Sapiński.

Także w Sosnowcu - z tego samego powodu - zostanie zmniejszona liczba radnych. 31 grudnia 2017 roku w stolicy Zagłębia mieszkało 191 795 osób. Oznacza to, że liczba radnych w mieście także ulegnie zmniejszeniu - z 28 do 25.

Warto przypomnieć, że liczba radnych uzależniona jest od liczby mieszkańców. W gminach do 20 tys. mieszkańców w radzie zasiada 15 osób, do 50 tys. – 21 osób, do 100 tys. – 23 osoby, do 200 tys. – 25 osób, a także trzech radnych na każde dalsze rozpoczęte 100 tys. osób. W radzie gminy nie może zasiadać więcej niż 45 radnych, wyjątek stanowi Warszawa, gdzie jest ich 60.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.