PARTNER PORTALU
 • BGK

Kalisz przestał być miastem stutysięcznym. Będą cięcia w liczbie radnych i wiceprezydentów

 • PAP/KDS    6 lutego 2018 - 16:17
Kalisz przestał być miastem stutysięcznym. Będą cięcia w liczbie radnych i wiceprezydentów
Kalisz wyludnia się, w związku z czym w Ratuszu zasiadać będzie mniej wiceprezydentów oraz radnych (Shutterstock.com)

Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza, w Kaliszu mieszkają dokładnie 96 tys. 123 osoby (stan na grudzień 2017). Oznacza to, że - zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym - w nowej Radzie Miejskiej będzie nie 25, ale 23 radnych, a prezydent Kalisza będzie miał nie trzech, ale dwóch zastępców.
 • Cięcia w liczbie radnych i wiceprezydentów wywołały ostrą wymianę opinii między prezydentem miasta a szefem klubu radnych PO. 
 • Kaliska PO zarzuca prezydentowi miasta Grzegorzowi Sapińskiemu, że nie powstrzymał wyludniania się miasta. Natomiast prezydenta Kalisza uważa, że winę za to ponoszą "rządzący z ramienia PO-PSL".

Szef klubu radnych PO przy Radzie Miejskiej Kalisza Dariusz Grodziński powiedział, że obecne władze nie ściągnęły do miasta "ani jednego poważnego inwestora". Dodał, że "od 2014 roku nie wybudowano w Kaliszu żadnego bloku, ani komunalnego, ani TBS-u". Zdaniem radnych PO przyczyniło się to do wyludnienia miasta.

Prezydent Grzegorz Sapiński powiedział, że zaistniały stan trzeba rozliczać biorąc pod uwagę 12 lat rządzenia miastem przez Janusza Pęcherza z "Samorządnego Kalisza", a nie 3 lata jego urzędowania. Przypomniał, że radny Grodziński z ramienia PO pełnił funkcję wiceprezydenta Kalisza w latach 2010 -2014 i był w koalicji ze stowarzyszeniem "Samorządny Kalisz".

- Jest to trochę zabawne, że mnie obarcza się winą za zmniejszającą się liczbę mieszkańców, bo wszyscy wiemy, jakie są trendy ogólnopolskie, czyli rozlewanie się miast i wyprowadzanie ludzi na obrzeża, do sąsiednich gmin - powiedział prezydent Sapiński.

Według niego najbardziej winni takiej sytuacji są ci rządzący, którzy - jak powiedział - mogli wpływać na zrównoważony rozwój kraju, a nie promować model polaryzacyjno-dyfuzyjny, gdzie rozwijały się tylko metropolie, a miasta wojewódzkie i średnie były pomijane.

Prezydent Kalisza przypomniał, że między innymi w celu zwiększenia liczby mieszkańców wprowadził na styczniową Sesję Rady Miejskiej Kalisza uchwałę w sprawie powiększenia granic miasta. Kaliscy radni przyjęli ją jednogłośnie.

W pierwotnej wersji uchwały do miasta miały być włączone niektóre tereny z gmin Nowe Skalmierzyce, Gołuchów, Blizanów, Żelazków, Opatówek i Godziesze Wielkie. Jednak po protestach gospodarzy tych terenów, z uchwały zniknął zapis precyzujący o które wsie Kalisz miałby się powiększyć.

Przeciwni takim działaniom prezydenta Kalisza radni gminy Żelazków przyjęli na znak protestu uchwałę intencyjną o przyłączeniu Kalisza do gminy Żelazków, liczącej 9 tysięcy mieszkańców.

Prezydent Kalisza stwierdził wtedy, że wójt Żelazkowa i radni gminy "mogą sobie żartować" przyjmując taką treść uchwały, ale - jak zaznaczył - osoby z rządu podejdą do tego poważnie. - Będziemy walczyć o to, żeby Kalisz był dalej motorem rozwoju regionu - powiedział.

- Uważam, że wreszcie powiedziano to, co chcieliśmy od dawna usłyszeć, że Żelazków chce się przyłączyć do Kalisza i stworzyć z nami jeden organizm. Pierwotnie w wyniku poszerzenia granic chciałem uzyskać 110 km a teraz, jeżeli połączymy się, to będzie 180 km kwadratowych, a 9 tys. mieszkańców gminy Żelazków spowoduje, że Kalisz będzie liczył około 105 tys. mieszkańców" - oświadczył Sapiński.

Także w Sosnowcu - z tego samego powodu - zostanie zmniejszona liczba radnych. 31 grudnia 2017 roku w stolicy Zagłębia mieszkało 191 795 osób. Oznacza to, że liczba radnych w mieście także ulegnie zmniejszeniu - z 28 do 25.

Warto przypomnieć, że liczba radnych uzależniona jest od liczby mieszkańców. W gminach do 20 tys. mieszkańców w radzie zasiada 15 osób, do 50 tys. – 21 osób, do 100 tys. – 23 osoby, do 200 tys. – 25 osób, a także trzech radnych na każde dalsze rozpoczęte 100 tys. osób. W radzie gminy nie może zasiadać więcej niż 45 radnych, wyjątek stanowi Warszawa, gdzie jest ich 60.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.