PARTNER PORTALU
  • BGK

Kalisz: Spór radnych z prezydentem skutkuje cięciami miejskich inwestycji i promocji

  • bad    9 kwietnia 2018 - 19:15
Kalisz: Spór radnych z prezydentem skutkuje cięciami miejskich inwestycji i promocji
Zablokowano bardzo dużą część finansów, dzięki którym miasto nie może normalnie funkcjonować - podkreśla prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński. (fot. kalisz.pl)

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 5 kwietnia 2018 roku, prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński przedstawił dziennikarzom konsekwencje nieprzegłosowania na ostatniej sesji Rady Miasta uchwały w sprawie emisji obligacji, a także przegłosowania poprawek zgłoszonych do uchwały budżetowej przez radnych PiS, SLD, PO, którzy w ten sposób przeforsowali obcięcie funduszy przeznaczonych na promocję.
  • Grzegorz Sapiński poinformował o wniosku, który przekazał Andrzejowi Plichcie, przewodniczącemu Rady Miasta, o zwołanie nadzwyczajnej sesji (we wtorek, 10 kwietnia), na której jeszcze raz pragnie poddać pod głosowanie uchwałę o obligacjach.
  • Jego zdaniem z powodu decyzji radnych, miasto nie może normalnie funkcjonować.
  • Kaliscy radni nie zgodzili się na emisję nowych obligacji, znacząco obcięli też środki na promocję.

- Mam nadzieję, że radni przegłosują uchwałę techniczną na temat emisji obligacji. Zablokowano bowiem bardzo dużą część finansów, dzięki którym miasto nie może normalnie funkcjonować. To kuriozalna sytuacja, bo z jednej strony radni zarzucają, że mamy niewielką liczbę inwestycji, z drugiej paraliżują działanie miasta. W tej sytuacji trudno mówić o służbie na rzecz mieszkańców - powiedział prezydent Sapiński.

Czytaj też: Grzegorz Sapiński: Miasto chce poszerzyć swoje granice

Co jeśli uchwała nie zostanie podjęta? - Brak środków będzie oznaczał konieczność zrywania podpisanych przez miasto umów. To z kolei wiąże się z odpowiedzialnością prawną i karami. Na to pozwolić nie mogę i nie chcę. Tu chodzi o pieniądze, które kaliszanie mi powierzyli. Dlatego, w ostatecznym wypadku, sprawa może skończyć się w sądzie - dodaje Grzegorz Sapiński.

Prezydent jest mocno zaniepokojony postawą radnych, jak powiedział dziennikarzom, nie może pogodzić się z sytuacją, że polityka bierze górę nad rozwojem miasta, że szarżuje się pieniędzmi wszystkich mieszkańców. Jego zdaniem radni, którzy 1 marca na sesji Rady Miasta głosowali za obligacjami, a teraz nagle, przy doprecyzowaniu uchwały, byli przeciw, pokazali, że są przeciw miastu.

Miasto bez promocji?

- Podczas sesji 29 marca radni zgłosili poprawkę, zgodnie z którą Biuro Komunikacji Społecznej oraz Wydział Strategii i Rozwoju straciły w sumie 850 tysięcy złotych - mówił prezydent Sapiński.

Czytaj też: Wody Polskie: Opłaty za użytkowanie gruntów pokrytych wodami

Z sesji poszedł też przekaz, że na promocję były przeznaczone 2 miliony złotych i z tego będzie obcięte 850 tysięcy (na wsparcie Miejskiego Klubu Sportowego, modernizację ulic Sarniej, Zajęczej, Lisiej, a także wynagrodzenia dla pracowników żłobków).

Prezydent Kalisza podkreśla, że jest to nieprawda. - Na promocję, którą mają w swoich zadaniach Biuro Komunikacji Społecznej oraz Wydział Strategii i Rozwoju, mamy w sumie 1 milion złotych. Jeśli od tego odejmiemy 850 tysięcy, to zostaje 150 tysięcy z podziałem na dwa wydziały. A każdy z nich już podjął wydatki, mamy przecież koniec I kwartału tego roku. W rezultacie, nie można już zebrać z kont tych wydziałów 850 tys. zł - wyjaśnia Grzegorz Sapiński.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.