PARTNER PORTALU
  • BGK

Kandydata na ławnika musi poprzeć 50 mieszkańców

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    14 czerwca 2011 - 06:00
Kandydata na ławnika musi poprzeć 50 mieszkańców

Chociaż wybory ławników odbywać się będą według nowych przepisów, gminy nie powinny żądać od kandydatów uzupełniających dokumentów – wyjaśnia resort sprawiedliwości.
Tegoroczny nabór na ławników sądowych rady gmin przeprowadzą na podstawie nowych przepisów. To skutek wchodzącej dzisiaj w życie nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Do końca czerwca gminy czekają na ławników

Na wybór orzeczników sądowych samorządy mają czas do 30 października. Wcześniej, bo już 30 czerwca, mija termin zgłaszania kandydatów, którzy wraz z sędziami zawodowymi będą orzekać w sądach.

Zgodnie z nowymi przepisami kandydatów na ławników będą mogli tak jak obecnie zgłaszać radom gmin prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych.

Uprawnienie to będzie również miało co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru. Dotychczas do skutecznego złożenia wniosku wystarczyło poparcie 25 mieszkańców gminy.

Zmiana przepisów w trakcie naboru kandydatów (niektóre samorządy przyjmują zgłoszenia już od maja) wywołała obawy o ważność uchwał podejmowanych przez samorządy. Wszystko przez brak przepisów przejściowych w ustawie nowelizującej.

W wydanej interpretacji resort sprawiedliwości wskazał, że dokumenty złożone przez kandydatów na ławników według przepisów przed dniem wejścia w życie nowych regulacji powinny być uznawane za prawidłowe w momencie wyboru.

Gdy rada gminy podejmie uchwałę o wyborze osoby lub osób, które zgłosiło mniej niż 50 obywateli, wówczas wojewoda jako organ nadzoru prawnego może uchwałę unieważnić lub wskazać naruszenie prawa – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.