Kara z fotoradaru łagodniejsza, ale nieuchronna

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna
  • 05-10-2012
  • drukuj
Obecny system karania kierowców jest niewydolny, więc ma się zmienić.
Kara z fotoradaru łagodniejsza, ale nieuchronna
Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", nowe prawo proponowane przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego ma dwa cele: Polska stanie się radarową republiką, kierowcy zostaną potraktowani łagodniej, ale za to kara za przekraczanie prędkości będzie nieuchronna.

Główne założenia proponowanych zmian są takie: Jeśli fotoradar uwieczni samochód i właściciel dostanie zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia, będzie mógł w ciągu 21 dni dobrowolnie uiścić karę. Wtedy inspekcja nie sprawdzi, kto był sprawcą, więc nie będzie punktów karnych.

Jeśli w ciągu 12 miesięcy na właściciela pojazdu nałożone zostaną kary za trzy naruszenia (lub jeśli kwota tych kar przekroczy 1,2 tys. zł), to przez kolejny rok każde nowe przewinienie będzie go kosztowało podwójnie.

Jak twierdzi główny inspektor transportu drogowego Tomasz Połeć, obecny tryb postępowania, oparty na przepisach z lat 70., przestał być wydolny.

Propozycje GITD budzą sprzeciw funkcjonariuszy policji. "Punkty karne są głównym straszakiem. Nie możemy wprowadzać uproszczeń. Polskie prawo nie polega na organizowaniu promocji" - komentuje podinsp. Robert Piwowarczyk ze śląskiej drogówki. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

W Polsce polskojęzyczne władze zachowują się jak antysemici, jak jacyś faszyści. Kierowcy za czasów platfusów już są traktowani jak żydzi za okupacji. Mam jedno pytanie, czy później, za popełnione wykroczenia nie będą nas rozstrzeliwać ...?

szofer, 2012-10-05 22:09:32 odpowiedz

do Kierowiec: ale im o to chodzi, że te radary zarobią na drogi;-)

q-ku, 2012-10-05 14:23:45 odpowiedz

A może zamiast wydawać horendalne sumu na system, fotoradary itp, wydać te pieniądze na poprawę infrastruktury drogowej i likwidacje szczególnie niebezpiecznych miejsc.

Kierowiec, 2012-10-05 07:59:24 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU