PARTNER PORTALU
  • BGK

Karta nauczyciela się sypie

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    1 czerwca 2012 - 06:43
Karta nauczyciela się sypie

Urlopy zdrowotne pedagogów mają być przyznawane według nowych zasad. Chodzi o ukrócenie patologii.
Związek Nauczycielstwa Polskiego wstępnie zgodził się na zmiany w Karcie nauczyciela – podaje „Rzeczpospolita”.

Najpierw zostaną zmodyfikowane zasady przyznawania urlopów na poratowanie zdrowia. Każdego roku gminy wydają na ten nauczycielski przywilej kilkaset milionów złotych. Nowelizacja ma powstać w sejmowej komisji zajmującej się samorządem.

Nauczyciel mógłby skorzystać z takiego urlopu tylko raz w trakcie kariery. Decyzję o przyznaniu świadczenia wydawałby nie lekarz, ale orzecznicy ZUS, i to także Zakład miałby wziąć na siebie koszty finansowania urlopu.

Zwolnienie byłoby przyznawane na rok szkolny, a nie kalendarzowy. Zgodnie z obowiązującymi regułami nauczyciele mogą z takiego przywileju korzystać nawet trzy razy w ciągu kariery, a o pierwszy urlop mogą wnioskować już po siedmiu latach pracy. W trakcie urlopu gmina płaci nauczycielowi pełne wynagrodzenie – pisze „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • taka jedna, 2012-06-15 08:20:10

    Może będzie sporo chętnych, ale za odpowiednią płacę. Nie wierzę, aby nauczciel mający w perspektywie zarobki rzędu 1500 - 1700 zł będzie bił się o pracę. Oświata jest podstawą i najważniejszą dziedziną życia społecznego, więc musi byc godnie opłacana. Chyba że zostana same miernoty nie mające szan...s gdzieś sie zatrudnic, ale czy o to chodzi? No, zostana szkoły prywatne, też dobrze - plebs niech tyra na majętnych.  rozwiń
  • obserwator, 2012-06-02 23:30:37

    Karta Nauczyciela była dobra na czasy kiedy było mało ludzi wykształconych. Dziś jest za dużo nauczycieli. Mało uczniów. Karta do lamusa. Bez niej też będą chętni do pracy w zawodzie nauczyciela.