PARTNER PORTALU
  • BGK

Karty parkingowe dla niepełnosprawnych ważne do połowy 2015 r.

  • pap    10 października 2014 - 12:04
Karty parkingowe dla niepełnosprawnych ważne do połowy 2015 r.

Wydłużenie o siedem miesięcy, do połowy 2015 roku, terminu ważności starych kart parkingowych dla niepełnosprawnych - przewiduje ustawa Prawo o ruchu drogowym, którą w piątek uchwalił Sejm.
Ustawę, która teraz trafi do Senatu, poparło w głosowaniu 447 posłów, jeden był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Karta parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na "kopertach"; jest wydawana osobie lub placówce związanej z niepełnosprawnymi. Można ją otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez Powiatowe lub Miejskie Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

 Czytaj też: Nadal nie ma nowych kart dla niepełnosprawnych. Resort uruchamia rezerwę na zakup drukarek

Do tej pory karty były wydawane bezterminowo, od 1 lipca - po wejściu w życie nowelizacji Prawa o ruchu drogowym - nie dłużej niż na 5 lat. Zmiany miały ukrócić nadużycia związane z używaniem kart. Stare karty miały obowiązywać do końca listopada.

Posłowie z sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny zaproponowali jednak wydłużenie tego terminu do połowy przyszłego roku, argumentując, że gdy będzie duży napływ wniosków o orzeczenie niepełnosprawności, niektóre osoby nie zdążą uzyskać nowej karty parkingowej.


Wnioskodawca projektu Sławomir Piechota (PO) mówił wcześniej, że zmiana jest niezbędna, by zapewnić niepełnosprawnym łatwość parkowania. Wyjaśnił, że wydłużenie terminu spowodowane jest tym, że komisje orzekające o niepełnosprawności w powiatach mogą nie zdążyć z wydaniem orzeczeń uprawniających do nowej karty parkingowej.

Czytaj też: Niepełnosprawni: samorządom został już tylko rok

Zgodnie z przepisami uprawnionymi do otrzymania kart parkingowych są osoby o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Nowe karty są imienne i wydawane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż na pięć lat. Placówki obsługujące osoby niepełnosprawne otrzymują karty parkingowe na okres trzech lat.

Od stycznia 2016 r. ma zacząć funkcjonować elektroniczna centralna ewidencja kart parkingowych.

Wraz ze zmianami w wydawaniu kart parkingowych w Kodeksie wykroczeń pojawiło się nowe wykroczenie: posługiwanie się w sposób nieuprawniony kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych, za co można dostać grzywnę do 2 tys. zł. Określona też jest minimalna liczba miejsc postojowych zagwarantowanych dla pojazdów osób niepełnosprawnych.

Według resortu infrastruktury obecnie w Polsce wydanych jest ponad 650 tys. kart parkingowych. Resort pracy oceniał, że jest ich od 900 tys. do 1,2 mln. Wiele z nich używanych było w sposób nieuprawniony - często były podrabiane, korzystano z kart osób, które już zmarły, lub wystawionych na członków rodzin mieszkających w innym rejonie kraju.

Według szacunków autorów ustawy, po nowelizacji w obiegu pozostanie 200-300 tys. kart

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.