PARTNER PORTALU
 • BGK

Kary za śmieci tylko z ustawy

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    26 lutego 2013 - 07:38
Kary za śmieci tylko z ustawy

Radni nie mają prawa określać własnych sankcji dla mieszkańców, którzy nie będą przestrzegać obowiązków wynikających z uchwalonego przez nich regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie.
Rada gminy nie może określać kar związanych z przestrzeganiem ustaw, w tym ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach - pisze „Dziennik Gazeta Prawna"

Zgodnie z art. 10 tej ustawy, naruszając postanowienia gminnego regulaminu, właściciel nieruchomości naraża się na karę grzywny. Ten przepis stanowi wystarczającą podstawę do stosowania przez odpowiednie służby kar pieniężnych wobec krnąbrnych mieszkańców.

Nie ma więc uzasadnionej potrzeby powtarzania go w samym regulaminie. Rada gminy nie powinna również ustalać innych dodatkowych kar w zakresie tych spraw - podaje „Dziennik Gazeta Prawna".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • diabolic, 2013-02-26 17:13:44

  Cała zmiana ustawy jest groźna dla Polskiej gospodarki DLACZEGO? Proste! Jesli przyjąc, że nie zwiekszy się ilość zatrudnionych w firmach wywozowych (a nie powinna, bo pewne upadną inne się rozbudują), a opłaty wzrosną tylko o 2 zł od osoby na miesiąc to prawie miliard złotych w ciągu roku zni...knie z rynku dobr konsumpcyjnych. Miliard zlotych mniej przeznaczonych na konsumpcję, to jest powazny impuls do rozpoczecia się recesji w Polsce!!! Nikt tego chyba nie przewidział....ale to może być "czarny scenariusz" Zresztą jak piszą wszyscy znawcy tematu kryzysów w gospodarce, jedną ze znaczacych przyczyn jest nadmierny interwencjonizm państwa w gospodarkę. Ustawa smieciowa powoduje interwencję na rynku wartym ok. 4 bln zlotych... NASTAPI WYLĄCZENIE RYNKU ODPADÓW Z OBIEGU GOSPODARCZEGO. RECESJA JEST NA 100 %  rozwiń
 • zasmucona korupcją..., 2013-02-26 15:02:59

  Popieram 777 - powinna zostać przywrócona ta ustawa z 1921 roku i być rozciągnięta także na posłów, którzy z pełną świadomością uchwalali tą lodziarską ustawę: Ustawa z dnia 18 marca 1921 roku O ZWALCZANIU PRZESTĘPSTW Z CHĘCI ZYSKU, POPEŁNIONYCH PRZEZ URZĘDNIKÓW. Art 1. Urzędnik, winny popełni...enia w związku z urzędowaniem i z pogwałceniem obowiązków urzędowych lub służbowych: 1. kradzieży lub przywłaszczenia (sprzeniewierzenia), albo udziału w tychże jeśli mienie skradzione lub przywłaszczone (sprzeniewierzone) było mu dostępne lub powierzone z powodu służby lub stanowiska służbowego: Z oszustwa lub udziału w niem, jeśli oszustwo popełniono w ten sposób, że winny w zamiarze osiągnięcia dla siebie lub osoby trzeciej nieprawnej korzyści majątkowej wyrządzili innemu szkodę majątkową przez wprowadzenie w błąd lub utrzymywanie w błędzie za pomocą przedstawienia okoliczności fałszywych, albo przekręcenia lub ukrywania prawdziwych , będzie karany śmiercią przez rozstrzelanie. "  rozwiń
 • 777, 2013-02-26 13:10:39

  A jaka bedzie kara dla twórców tej ustawy, która uraga wszelkim przyjętym normom w prawie?