PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasa na obsługę kasy według RIO

  • GK    9 maja 2013 - 09:24
Kasa na obsługę kasy według RIO

Jednostka budżetowa nie może finansować pensji pracowników i zakupu środków trwałych przeznaczonych wyłącznie do obsługi kasy zapomogowo-pożyczkowej.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach przypomina, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 19 grudnia 1992 r. w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, zakład pracy świadczy pomoc międzyzakładowej kasie zapomogowo-pożyczkowej m.in. w zakresie prowadzenia księgowości oraz obsługi kasowej i prawnej.

RIO powołując się na art. 44 ustawy z 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych stwierdza, że nie ma podstaw prawnych do finansowania w ramach planu finansowego jednostki budżetowej wydatków dotyczących wynagrodzeń dla pracowników realizujących wyłącznie zadania związane z obsługą kasy zapomogowo-pożyczkowej lub zakupu środków trwałych przeznaczonych wyłącznie do obsługi kasy.

Szczegółowe warunki świadczenia tej pomocy powinna określać umowa zawarta między zakładem pracy a kasą zapomogowo-pożyczkową.

Izba jednak zauważa, że jej stanowisko w tej kwestii nie ma charakteru wiążącego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.