PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasa na przyjaźń między narodami

  • Bolesław Bezeg    23 sierpnia 2010 - 10:03
Kasa na przyjaźń między narodami

3 mld euro do roku 2013 przeznaczyła Unia Europejska na finansowanie programu Partnerstwa Wschodniego. Wiodącą rolę w realizacji założeń programu mogą odegrać samorządy.
Program Partnerstwo Wschodnie jest pierwszą polską inicjatywą, która weszła do systemu stosunków zagranicznych Unii Europejskiej. Był to wspólny projekt Polski i Szwecji. Jego celem jest zacieśnienie współpracy z wybranymi krajami Wschodniej Europy i Południowego Kaukazu czyli Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą.

Pierwszym efektem programu mają być ułatwienia wizowe dla obywateli tych krajów, z czego skorzystała już Ukraina, a w kolejce do negocjacji czekają już pozostałe kraje, łącznie z Białorusią.

MSZ przewiduje, że wiodącą rolę w realizacji założeń programu odegrają polskie samorządy, bo to one najlepiej potrafią korzystać z unijnych funduszy, a nie obca im jest także współpraca międzynarodowa w ramach partnerstwa samorządów.

- Chętnie będziemy korzystać z takich środków, szczególnie jeśli program pozwala na pokrycie kosztów współpracy jakie muszą ponosić nasi ukraińscy partnerzy – mówi Piotr Gabrysz zastępca prezydenta Kędzierzyna-Koźla, miasta, które wśród swoich partnerów ma m.in. ukraińskie gminy Smila i Kałusz.

- Nasza partnerska gmina Smiła jest tak biedna, że podczas ostatniej wizyty jej włodarze płacili za przejazdy z własnej kieszeni, bo samorządu nie stać na taką ekstrawagancję. Nasi wschodni partnerzy mają potencjał, a ich zespoły artystyczne budzą szacunek nawet na poziomie amatorskim i warto ich zapraszać, ale cała współpraca często rozbija się o to kto zapłaci 1000 euro za autokar – dodaje Piotr Gabrysz.

W ramach programu Partnerstwa Wschodniego można też realizować projekty związane z walką z korupcją, wzmacnianiem granic albo bezpieczeństwa energetycznego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • weneca, 2010-08-23 15:15:41

    Nowa armia biurokratów .