Kasa na przyjaźń między narodami

  • Bolesław Bezeg
  • 23-08-2010
  • drukuj
3 mld euro do roku 2013 przeznaczyła Unia Europejska na finansowanie programu Partnerstwa Wschodniego. Wiodącą rolę w realizacji założeń programu mogą odegrać samorządy.
Kasa na przyjaźń między narodami
Program Partnerstwo Wschodnie jest pierwszą polską inicjatywą, która weszła do systemu stosunków zagranicznych Unii Europejskiej. Był to wspólny projekt Polski i Szwecji. Jego celem jest zacieśnienie współpracy z wybranymi krajami Wschodniej Europy i Południowego Kaukazu czyli Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą.

Pierwszym efektem programu mają być ułatwienia wizowe dla obywateli tych krajów, z czego skorzystała już Ukraina, a w kolejce do negocjacji czekają już pozostałe kraje, łącznie z Białorusią.

MSZ przewiduje, że wiodącą rolę w realizacji założeń programu odegrają polskie samorządy, bo to one najlepiej potrafią korzystać z unijnych funduszy, a nie obca im jest także współpraca międzynarodowa w ramach partnerstwa samorządów.

- Chętnie będziemy korzystać z takich środków, szczególnie jeśli program pozwala na pokrycie kosztów współpracy jakie muszą ponosić nasi ukraińscy partnerzy – mówi Piotr Gabrysz zastępca prezydenta Kędzierzyna-Koźla, miasta, które wśród swoich partnerów ma m.in. ukraińskie gminy Smila i Kałusz.

- Nasza partnerska gmina Smiła jest tak biedna, że podczas ostatniej wizyty jej włodarze płacili za przejazdy z własnej kieszeni, bo samorządu nie stać na taką ekstrawagancję. Nasi wschodni partnerzy mają potencjał, a ich zespoły artystyczne budzą szacunek nawet na poziomie amatorskim i warto ich zapraszać, ale cała współpraca często rozbija się o to kto zapłaci 1000 euro za autokar – dodaje Piotr Gabrysz.

W ramach programu Partnerstwa Wschodniego można też realizować projekty związane z walką z korupcją, wzmacnianiem granic albo bezpieczeństwa energetycznego. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nowa armia biurokratów .

weneca, 2010-08-23 15:15:41 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU