PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice: brak podstaw do podziału podatku za sprzedaż KW

  • PAP/AH    13 października 2017 - 12:33
Katowice: brak podstaw do podziału podatku za sprzedaż KW
Nie ma żadnych podstaw natury formalnej i prawnej, by spełnić oczekiwania gmin sygnatariuszy porozumienia - odpowiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic. Fot. PTWP

Nie ma podstaw formalnych i prawnych, by spełnić oczekiwania gmin, które wezwały Katowice do zapłaty im udziałów w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w związku ze sprzedażą Kompanii Węglowej na rzecz Polskiej Grupy Górniczej - powiedział w piątek prezydent Katowic Marcin Krupa.
Przypomnijmy, że gminy niezadowolone z tego, że Katowice otrzymały całość podatku z tej transakcji, wystąpiły o rozstrzygnięcie wątpliwości do organów podatkowych. Te odmówiły wszczęcia postępowania podatkowego nie widząc do tego podstaw, co z kolei podtrzymał następnie Wojewódzki Sąd Administracyjny.

W czwartek samorządy ośmiu gmin podpisały solidarnie wezwanie do władz Katowic o zapłatę im udziałów w podatku PCC w związku z umową sprzedaży dawnej KW z 29 kwietnia 2016 r. Chodzi o 44,7 mln zł, które z tytułu podatku otrzymał już samorząd Katowic. Zgodnie z obliczeniami gmin stolicy Górnego Śląska miałoby należeć się niespełna 900 tys. zł.

Zainteresowane miasta przekonują, że z treści umowy sprzedaży, a także z okoliczności przygotowania i samej transakcji wynika, że wbrew tytułowi nadanemu umowie przez górnicze spółki jej przedmiotem nie było całe przedsiębiorstwo Kompania Węglowa, ale jego zorganizowane części (tj. 11 kopalni i cztery specjalistyczne zakłady) znajdujące się na terenach tych miast oraz centrala spółki - w Katowicach.

W takiej sytuacji udziały w podatku powinny otrzymać wszystkie te samorządy, na obszarach których znajdują się kopalnie i zakłady dawnej KW, czyli prócz Katowic: Bieruń, Gliwice, Lędziny, Łaziska Górne, Radlin, Ruda Śląska, Rybnik oraz Rydułtowy. Właśnie te gminy sygnowały czwartkowe wezwanie.

Do czwartkowego wezwania miast odniósł się w piątek prezydent Katowic. Jak zaznaczył, środki z podatku PCC od transakcji dotyczącej sprzedaży KW do nowo powstałej PGG wpłynęły "w świetle obecnie obowiązującego systemu prawnego na rachunek budżetu miasta Katowice".

"Gminy, które były niezadowolone z tego faktu wystąpiły do organów podatkowych o rozstrzygnięcie wątpliwości co do należnego udziału PCC miastu Katowice. Organ podatkowy wydał decyzję odmawiającą, nie widząc podstaw wszczęcia postępowania podatkowego, na co gminy zażaliły się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. WSA w Gliwicach wydał postanowienie o odrzuceniu skargi (…) 11 kwietnia 2017 r." - wskazał w oświadczeniu Krupa.

"Miasto Katowice, przyjęło środki z PCC i wykorzystało je na potrzeby mieszkańców Katowic, metropolii i całego regionu. W związku z powyższym nie ma żadnych podstaw natury formalnej i prawnej, by spełnić oczekiwania gmin sygnatariuszy porozumienia" - skonkludował prezydent Katowic.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • giekar, 2017-10-14 15:37:21

    To pomieszanie z poplątaniem. Oznacza to tyle, że gdybym miał wydzierżawione biurko, w wynajętym lokalu w Warszawie i sprzedawałbym+ kupowałbym nieruchomości w całej Polsce i na świecie to podatek należałby się w mieście Warszawa ? Urzędasy puknijcie się. Podatek należy się Katowicom tylko od wartoś...ci siedziby firmy czyli na ol. Powstańców i to jeśli ta siedziba też była objęta umową. Reszta do podziału przez miasta np. Ruda Śląska 3 kopalnie. Dwója z logiki. Jak zwykle prawnicy z matematyką są na bakier.  rozwiń