PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice: Budżet na 2017 r. dostępny w internecie. Jakie wydatki i dochody?

  • PAP/AT    28 grudnia 2016 - 12:28
Katowice: Budżet na 2017 r. dostępny w internecie. Jakie wydatki i dochody?
"Budżet Katowic na 2017 rok sprzyjać będzie harmonijnemu rozwojowi miasta w różnych obszarach ważnych dla mieszkańców - powiedziałprezydent Marcin Krupa (fot.pixabay.com)

• Katowice chcą zapoznać mieszkańców z prawie 2-miliardowym budżetem miasta.
• Urzędnicy po raz drugi zdecydowali o przedstawieniu katowiczanom tego najważniejszego dokumentu finansowego miasta w internecie, w przystępnej i syntetycznej formie.
"Naszym celem jest w prosty i przystępny sposób zaprezentować, skąd pieniądze do nas trafiają i na co je przeznaczamy. To bardzo ważne, aby mieszkańcy wiedzieli, że wysokość wydatków, jakie możemy poczynić jest zawsze uzależniona od dochodów, które możemy osiągnąć. W budżecie miasta szczegółowo, a w Pigułce syntetycznie, opisane są wydatki na sfery życia, które dotyczą każdego z nas" - wyjaśnił prezydent Katowic Marcin Krupa.

"Budżet miasta w pigułce" to skrócona informacja o budżecie publikowana niezależnie od samej uchwały budżetowej. W przejrzystą, graficzną formę ujęte zostały tam m.in. dochody i wydatki miasta, remonty i planowane wydatki majątkowe z podziałem na dzielnice czy koszty zadań z budżetu obywatelskiego.

"Mowa tu m.in. o wydatkach na edukację dzieci i młodzieży, zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, transport publiczny, pomoc dla potrzebujących i dla osób niepełnosprawnych, jak również na wsparcie dla rodzin, profilaktykę ochrony zdrowia, gospodarowanie zasobem mieszkaniowym i utrzymanie infrastruktury komunalnej, a także na działalność kulturalną i sportową" - zaznaczył Krupa.

W 2017 r. wpływy do budżetu ok. 300-tysięcznych Katowic wyniosą ponad 1,8 mld zł, a łączne wydatki prawie 2 mld zł, z czego 21,5 proc. to środki przeznaczone na inwestycje, w tym te wskazane przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego.

"Budżet Katowic na 2017 rok sprzyjać będzie harmonijnemu rozwojowi miasta w różnych obszarach ważnych dla mieszkańców, a priorytetem będzie zwiększanie potencjału miasta poprzez wykorzystanie środków unijnych" - ocenił prezydent miasta.

Budżet na przyszły rok oraz Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2017-2035 katowiccy radni przyjęli 14 grudnia. Projekty uchwał zostały pozytywnie zaopiniowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową oraz komisje branżowe Rady Miasta.

Najistotniejszymi źródłami dochodów Katowic w 2017 r. będą udziały w podatkach dochodowych od osób fizycznych i prawnych (551 mln zł), podatki i opłaty, w tym podatek od nieruchomości (357 mln zł) oraz subwencja, głównie część oświatowa (308 mln zł). Katowice pozyskują też środki z funduszy unijnych, funduszy celowych czy budżetu państwa.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.