PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice, budżet obywatelski 2017 r.: Ponad 22 mln zł do rozdysponowania przez mieszkańców

  • PAP/AT    14 marca 2016 - 18:55
Katowice, budżet obywatelski 2017 r.: Ponad 22 mln zł do rozdysponowania przez mieszkańców
Po raz kolejny wnioskodawcy, którzy zgłaszają projekty lokalne, muszą być zameldowani w danej dzielnicy i poprzeć je przynajmniej 15 podpisami innych jej mieszkańców (fot.fotolia)

• Ponad 22 mln zł będą mieli do rozdysponowania mieszkańcy Katowic w budżecie obywatelskim na 2017 r.
• W tym 2016 r. katowiczanie mieli wpływ na podział 20 mln zł, a w 2015 r. była to kwota 10 mln zł.
Jak poinformowało w poniedziałek (14 marca) biuro prasowe katowickiego magistratu, choć tamtejsi radni przyjmując odpowiednią uchwałę zadeklarowali zabezpieczenie na przyszły rok w budżecie 20 mln zł, kwotę tę zwiększyły oszczędności wynikające z realizacji projektów z pierwszej edycji budżetu obywatelskiego - w 2015 r.

Wprowadzone na przyszły rok zmiany wynikają ze zgłoszonych przez mieszkańców uwag - dotyczą m.in. głosowania internetowego, możliwości zgłaszania zadań zlokalizowanych na terenach TBS czy też wskazania przez wnioskodawców alternatywnej lokalizacji projektu.

Czytaj też: Budżety obywatelskie. Oto raport cen najpopularniejszych projektów

Podobnie jak na ten rok, do budżetu obywatelskiego na 2017 r. można zgłaszać projekty o charakterze ogólnomiejskim lub lokalnym. Na pierwszą kategorię przeznaczono 3 mln zł. 60 proc. z pozostałej kwoty na projekty dzielnicowe trafia proporcjonalnie do liczby mieszkańców, a 40 proc. jest dzielone w równych częściach między dzielnice. Pula dla każdej dzielnicy rośnie o środki, które zostały po rozliczeniu projektów z 2015 r. lub zmniejsza się o kwotę, jaka przekroczyła wcześniej zabezpieczone dla niej środki.

Czytaj też: Katowice: chcą upowszechnić wśród mieszkańców znajomość budżetu miasta

Po raz kolejny wnioskodawcy, którzy zgłaszają projekty lokalne, muszą być zameldowani w danej dzielnicy i poprzeć je przynajmniej 15 podpisami innych jej mieszkańców. Projekty ogólnomiejskie mogą składać osoby zameldowane w mieście, które zbiorą 45 podpisów innych katowiczan.

W procedurze na 2017 r. można zgłaszać zadania lokalizowane na terenach miejskich, gruntach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, TBS, terenach Skarbu Państwa (w wieczystym użytkowaniu miasta, wspólnot i spółdzielni lub TBS) oraz na gruntach miejskich będących w wieczystym użytkowaniu wspólnot i spółdzielni lub TBS. Po raz pierwszy można wskazać lokalizację alternatywną projektu, gdyby pierwotnie zakładana nie pozwalała na jego realizację.

W głosowaniu, tak jak w ub. roku, każdy mieszkaniec będzie dysponował trzema punktami na projekty lokalne i trzema na ogólnomiejskie, które będzie można dowolnie rozdzielić na projekty w każdej z kategorii. Próg poparcia uzależniający możliwość realizacji projektów to w przypadku lokalnych - 45 punktów, a ogólnomiejskich - 135 punktów. Ma to zapobiegać realizacji zadań, które w głosowaniu uzyskają nikłe poparcie społeczności.

Na projekty lokalne będą mogły głosować tylko osoby zameldowane w danej dzielnicy; na ogólnomiejskie - wszystkie zameldowane w Katowicach. Głosowanie odbędzie się poprzez internetowy formularz - w razie potrzeby będzie można wypełnić go w stacjonarnym punkcie przy pomocy urzędnika.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.