PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice, budżet obywatelski na 2017 rok. Padł rekord frekwencji

  • PAP/MN    26 września 2016 - 18:06
Katowice, budżet obywatelski na 2017 rok. Padł rekord frekwencji

Lokalne władze liczą, że w przyszłym roku frekwencja będzie nawet wyższa (fot. Katowice, wikipedia.org)

• Ponad 30 tys. osób zagłosowało na projekty zgłoszone do obecnej, trzeciej edycji budżetu obywatelskiego w Katowicach.
• To o 13 tys. więcej niż w 2015 roku – podał magistrat.
• Łączna pula środków na projekty obywatelskie w Katowicach wyniesie ok. 20 mln zł.
Mieszkańcy Katowic głosowali na wybrane projekty od 19 do 25 września za pomocą formularza internetowego lub w jednym z 35 stacjonarnych punktów zlokalizowanych na terenie całego miasta.

30 010 głosujących osób przy 247 635 uprawnionych oznacza frekwencję 12,12 proc. Dla porównania, w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego głosowało 4,4 proc. uprawnionych (11 256 osób), a w drugiej 6,77 proc. (17 005 osób). Katowiczanie mogli głosować na maksymalnie trzy projekty lokalne - których było łącznie 230 - oraz trzy ogólnomiejskie - spośród 24.

Decyzją prezydenta Katowic Marcina Krupy łączna pula środków przeznaczonych na budżet obywatelski wynosi od 2015 r. 20 mln zł, dzięki czemu jest on jednym z największych w kraju. Wybrane w głosowaniu projekty zostaną zrealizowane w 2017 r.

"Wyższą frekwencję zawdzięczamy na pewno uruchomieniu możliwości głosowania przez internet. Rok temu wpłynęło do nas od mieszkańców wiele wniosków w tej sprawie i postanowiliśmy pozytywnie się do nich odnieść. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę" - powiedział Krupa.

Czytaj też: Suwałki: 2 mln zł w rękach mieszkańców

Lokalne władze liczą, że w przyszłym roku frekwencja będzie jeszcze wyższa. "Cieszę się, że katowiczanie wiedzą, że głosując podejmują realne decyzje dotyczące tego, co może powstać w ich dzielnicach i mieście. Dzięki temu chętniej też angażują się w życie Katowic. To doskonały sposób budowania społeczeństwa obywatelskiego" - dodał prezydent.

Według statystyk na propozycje do budżetu obywatelskiego w Katowicach chętniej głosowały kobiety (57 proc.), a najliczniejszą grupę głosujących stanowiły osoby w wieku od 25 do 50 lat - ponad połowa.

Frekwencja mocno się różniła w poszczególnych dzielnicach Katowic. Najchętniej głosowali mieszkańcy Janowa-Nikiszowca i Dąbrówki Małej, gdzie odnotowano frekwencję przekraczającą 20 proc. Najniższą frekwencję, podobnie jak rok temu, zanotowało Śródmieście - poniżej 5 proc.

Wśród tegorocznych propozycji do budżetu obywatelskiego znalazły się np. budowa tężni solankowej, zasadzenie drzew i krzewów oraz ustawienie mebli miejskich na ul. Warszawskiej oraz zakup profesjonalnego sprzętu dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w dzielnicy Kostuchna. Inne wnioski dotyczyły np. stworzenia multimedialnego dotykowego planu Rynku i okolicy, zagospodarowania terenu wokół stawu Łąka, a także zakupu nowości wydawniczych dla bibliotek oraz remontów chodników.

Czytaj też: W Elblągu ruszyło głosowanie w budżecie obywatelskim

 

Projekty wyłonione do realizacji zostaną zaprezentowane najpóźniej do 30 września. W ramach budżetu obywatelskiego Katowice w przyszłym roku zrealizowane zostaną te zadania, które otrzymają najwięcej głosów i osiągną próg minimalnego poparcia, aż do wyczerpania puli środków przewidzianych dla danej jednostki pomocniczej lub projektów ogólnomiejskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.