PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice: ponad 22 mln zł w tegorocznym budżecie obywatelskim

  • PAP/JS    2 marca 2018 - 18:05
Katowice: ponad 22 mln zł w tegorocznym budżecie obywatelskim
(fot. pixabay.com)

Ponad 22,5 mln zł będą mieli do rozdysponowania w tegorocznym budżecie obywatelskim mieszkańcy Katowic. Dotąd w ramach czterech edycji budżetu obywatelskiego katowiczanie wybrali łącznie 473 projekty, z których ponad 320 zostało już zrealizowanych.
  • Procedura tegorocznego budżetu obywatelskiego ruszy jeszcze w marcu: od 12 marca do 11 maja będzie można składać projekty zadań.
  • Głosowanie planowane jest na wrzesień.
  • Podobnie, jak w ubiegłym roku, do Budżetu Obywatelskiego można będzie zgłaszać projekty zadań publicznych należących do kompetencji gminy lub powiatu, które mają charakter ogólnomiejski i lokalny.
  • Na pierwszą kategorię projektów przeznaczona została kwota 3 mln zł, a pozostałe środki rozdzielono na projekty dzielnicowe.

Jak poinformowało biuro prasowe katowickiego magistratu, choć tamtejsi radni przyjmując odpowiednią uchwałę zadeklarowali zabezpieczenie na ten rok w budżecie 20 mln zł, kwotę tę zwiększyły oszczędności wynikające z realizacji projektów z poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego.

Najważniejszą wprowadzoną na 2018 r. zmianą w budżecie obywatelskim jest zniesienie limitu wieku dla osób wybierających projekty do realizacji. "Podjąłem decyzję, że od września tego roku na projekty do budżetu obywatelskiego będzie mógł głosować każdy katowiczanin. Z jednej strony chcemy pokazać, że jesteśmy miastem przyjaznym rodzinom i doceniamy trud osób wychowujących dzieci" - powiedział, cytowany w informacji katowickiego magistratu prezydent miasta Marcin Krupa.

"Dlatego, przykładowo, rodzice rocznego maluszka będą mogli skorzystać z jego lub jej dodatkowych głosów" - wyjaśnił.

"Z drugiej strony zależy nam na budowaniu społeczeństwa obywatelskiego od najmłodszych lat. Rodzice mogą pokazać nawet przedszkolakowi, które projekty w danej dzielnicy można wybierać i wytłumaczyć, że od zaangażowania i głosu każdego z nas może zależeć czy w okolic powstanie plac zabaw czy zielony skwer. Natomiast w przypadku uczniów możemy mówić o bardzo świadomym i samodzielnym głosowaniu" - uznał Krupa.

Podobnie, jak w ubiegłym roku, do Budżetu Obywatelskiego można będzie zgłaszać projekty zadań publicznych należących do kompetencji gminy lub powiatu, które mają charakter ogólnomiejski i lokalny. Na pierwszą kategorię projektów przeznaczona została kwota 3 mln zł, a pozostałe środki rozdzielono na projekty dzielnicowe.

Prezydent Katowic zdecydował jednak m.in. o rozszerzeniu formuły nagród dla dzielnic, w których odnotuje się najwyższą frekwencję w głosowaniu. Zgodnie z tą zasadą dzięki frekwencji przekraczającej w ub. roku 35 proc., dzielnica Murcki otrzymała w tym roku dodatkowo ponad 130 tys. zł.

Dla wnioskodawców ułatwieniem powinna być możliwość składania wniosków drogą mailową. Utrzymane w mocy zostają zapisy o maksymalnej kwocie dla zgłaszanego projektu w wysokości 75 proc. kwoty przypadającej na daną dzielnicę. Dzięki niemu zwiększyła się liczba projektów wybranych do realizacji i w poprzedniej edycji wyniosła rekordowe 139.

Od 13 marca br. we wszystkich dzielnicach zostaną zorganizowane lokalne spotkania informacyjne, w czasie których mieszkańcy będą informowani o zmianach w procedurze budżetu obywatelskiego, będą mogli też pobrać materiały promocyjne i formularze zgłoszeniowe. Na terenie miasta będą też działały Dzielnicowe Punkty Informacyjne.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.