PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice. Radni PO i Nowoczesnej alarmują o nieprawidłowościach w Mieście Ogrodów

  • PAP/KDS    5 lutego 2018 - 17:08
Katowice. Radni PO i Nowoczesnej alarmują o nieprawidłowościach w Mieście Ogrodów
Przedstawiciele magistratu odpierają stawiane im zarzuty i chwalą efekty pracy Miasta Ogrodów. (fot. Facebook/Katowice Miasto Ogrodów)

Marcin Krupa, prezydent Katowic lekkomyślne gospodarował pieniędzmi publicznymi? Taki zarzut postawili mu katowiccy radni PO i Nowoczesnej. Chodzi o sposób wydawania pieniędzy przez podlegającą magistratowi Instytucję Kultury Katowice Miasto Ogrodów.
  • Według radnych, w instytucji, która w tegorocznym budżecie ma do dyspozycji 23 mln zł, dochodzi do nieprawidłowości.
  • Chodzi m.in. o finansowanie noclegu w Katowicach artystom z ... Katowic. 
  • Przedstawiciele magistratu odpierają stawiane im zarzuty i chwalą efekty pracy Miasta Ogrodów. 

- Od dłuższego czasu widzimy, że w jednej z instytucji, która podlega Urzędowi Miasta - Katowice Miasto Ogrodów stosunek do środków publicznych jest dość frywolny, by nie powiedzieć lekkomyślny - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej (5.02) szef PO w Katowicach Jarosław Makowski. Na spotkanie z dziennikarzami pod hasłem "Rozliczamy prezydenta Krupę" przyniósł symbolizującą oszczędne gospodarowanie świnkę-skarbonkę.

Katowicka radna Barbara Wnęk wskazała, że jako członek komisji rewizyjnej, od kilku lat kontroluje Miasto Ogrodów. Jak dodała, wydatkowanie środków z budżetu miasta na tę instytucję często budzi obawy i wątpliwości, co było już przedmiotem publikacji prasowych. Według Wnęk, od kilku lat pojawiają się nieprawidłowości dotyczące np. nadzoru nad umowami.

- Np. Miasto Ogrodów zakupiło noclegi za 9,5 tys. zł dla artystów orkiestry, nomen omen z Katowic, którzy nocowali w hotelu w Katowicach w celu nagrania płyty w NOSPR. Później okazało się, że ta płyta była nagrywana gdzieś indziej. Artyści nocowali w styczniu, a umowa na to dzieło została zarejestrowana w rejestrze umów w maju - powiedziała Wnęk.

Jak dodała, wątpliwości wzbudzają też szkolenia pracowników Miasta Ogrodów za ponad 400 tys. zł. Trzeci zarzut to sporządzenie strony internetowej www.katowicemusic.com za ponad 30 tys. zł. Według uczestników konferencji, taką stronę można było stworzyć za 3,5-4 tys. zł.

Dawid Durał z rady jednostki pomocniczej w Katowicach-Brynowie podkreślił, że mimo kilkudziesięciu tysięcy złotych na witrynę www, jako radny nie może się doprosić o 2 tys. zł na zajęcia da dzieci. - Miasto odpisuje, że nie ma takich pieniędzy w budżecie - powiedział.

- Rzecznik dyscypliny finansów publicznych - Urząd Zamówień Publicznych uznał dyrektora Miasta Ogrodów winnym naruszenia dyscypliny finansów publicznych w związku z opracowaniem strategii muzycznej Katowic za 60 tys. euro - dodała radna Wnęk.

Zaznaczyła, że wielokrotnie zgłaszała Krupie nieprawidłowości, jednak konkretne działania nie zostały podjęte. Uczestnicy konferencji uważają, że pierwszą decyzją powinno być wyciągnięcie konsekwencji wobec dyrektora Miasta Ogrodów.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.