PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice. Tężnia i wypożyczalnie rowerów powstaną ze środków z budżetu obywatelskiego

  • pt/pap    29 września 2016 - 16:47
Katowice. Tężnia i wypożyczalnie rowerów powstaną ze środków z budżetu obywatelskiego
Katowiczanie pozazdrościli tężni Radlinowi (fot.tezniaradlin.pl)

• Tężnia, place zabaw, nowe punktu monitoringu i wypożyczalnie rowerów – to tylko niektóre inwestycje, które powstaną w przyszłym roku w Katowicach w ramach budżetu obywatelskiego.
• Wyniki głosowania na zgłoszone projekty przedstawił magistrat.
Decyzją prezydenta Marcina Krupy łączna pula środków przeznaczonych na budżet obywatelski w Katowicach wynosi od 2015 r. 20 mln zł i należy do najwyższych w kraju.

Głosowanie na projekty w ramach trzeciego już budżetu obywatelskiego Katowic trwało od 19 do 25 września. W tym roku było to możliwe także przez internet, dzięki temu frekwencja była znacznie wyższa niż przed rokiem. Zagłosowało ponad 30 tys. osób (ponad 12 proc. uprawnionych) - o 13 ponad tys. więcej niż przed rokiem.

"W Katowicach stawiamy na wysoką jakość życia. Dlatego cieszę się, że mieszkańcy w zeszłym tygodniu skorzystali z możliwości wprowadzania realnych zmian w swoim otoczeniu i całym mieście. Mówię tu zarówno o osobach, które złożyły wnioski, jak i tych, które głosowały - czyli tym samym zadecydowały, jak wydać 20 mln zł" - powiedział prezydent Krupa.

126 projektów lokalnych oraz trzy ogólnomiejskie

W ramach budżetu obywatelskiego do realizacji w roku 2017 wyłoniono 126 projektów lokalnych oraz trzy ogólnomiejskie. Zadania te otrzymały najwięcej głosów i zmieściły się w puli środków przewidzianych dla projektów z danej kategorii.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, obowiązywał próg minimalnego poparcia, jakie musi zdobyć w głosowaniu dany projekt, aby mógł zostać zrealizowany. W przypadku projektów lokalnych wynosił 45 punktów, a ogólnomiejskich - 135 punktów.

Tężnia solankowa dla Katowic

Wśród zadań ogólnomiejskich najwięcej głosów otrzymał projekt "Tężnia solankowa dla Katowic" (ponad 15 tys. punktów). Do realizacji zakwalifikowały się również budowa boiska z trawy syntetycznej na Osiedlu Witosa oraz zakup profesjonalnego sprzętu ratowniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej z dzielnicy Kostuchna.

Wśród zwycięskich projektów lokalnych znalazły się zadania dotyczące utworzenia nowych punktów monitoringu m.in. w Śródmieściu, na Osiedlu Paderewskiego i w Janowie (punkty te zostaną włączone do nowoczesnego, inteligentnego monitoringu miejskiego o nazwie KISMiA), czy też utworzenia łącznie dziewięciu wypożyczalni rowerowych. Powstaną one w Piotrowicach-Ochojcu i Ligocie-Panewnikach.

Dzięki środkom z budżetu obywatelskiego powstanie także np. ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Przyroda nad Kłodnicą, czyli Szlakiem Dzika" i iluminacja bożonarodzeniowa w Murckach. Miasto sfinansuje festyn integracyjny w Podlesiu i wybuduje miasteczko rowerowe w Piotrowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.