PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowicki Holding Węglowy przygotowywany do włączenia do SRK

  • PAP/JS    25 września 2017 - 18:59
Katowicki Holding Węglowy przygotowywany do włączenia do SRK
Wiosną tego roku holding przekazał wszystkie swoje kopalnie, wraz z załogą, do Polskiej Grupy Górniczej (fot. pixabay,com)

Najdalej w początkach 2018 r. majątek Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) powinien zostać przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Ma to być kolejny etap porządkowania nieprodukcyjnego górniczego majątku - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
• Przygotowanie pogórniczych terenów pod inwestycje ma zbiec się w czasie - według Tobiszowskiego - z finalizowaniem Programu inwestycyjnego dla Śląska.

• Tobiszowski wskazał również na konieczność opracowania skutecznej formuły gospodarowania pogórniczymi zasobami mieszkaniowymi.

Wiosną tego roku holding przekazał wszystkie swoje kopalnie, wraz z załogą, do Polskiej Grupy Górniczej. W KHW pozostał jedynie nieprodukcyjny majątek, który docelowo ma trafić do SRK. Do holdingu należą m.in. nieprodukcyjne nieruchomości, tereny poprzemysłowe oraz udziały w dwóch spółkach: mieszkaniowej i handlowej.

"Myślimy, że w tym roku powinniśmy móc ten proces zakończyć, jednak zawsze gdy mamy do czynienia z procedurą formalno-prawną trzeba liczyć się z tym, że może to przesunąć się o kilka tygodni" - dodał wiceminister, który chciałby, aby majątek holdingu możliwie jak najszybciej znalazł się w spółce restrukturyzacyjnej.

W uporządkowaniu pogórniczych terenów ma pomóc specjalna ustawa, której projekt powstaje w resorcie energii. Chodzi o akt prawny obejmujący te tereny pogórnicze, które dziś obarczone są wadami formalno-prawnymi, wynikającymi z zaszłości historycznych. Chodzi np. o braki w dokumentacji czy nieuregulowane kwestie własnościowe.

"Taka ustawa jest przygotowywana w ministerstwie. Mamy już pod tym kątem dobrze opracowane kwestie dotyczące terenów Kompanii Węglowej, teraz dokładamy uwarunkowania dotyczące gruntów Katowickiego Holdingu Węglowego; swoje uwagi wnosi też zarząd SRK" - powiedział wiceminister, podkreślając, iż ważne jest, by ustawa objęła wszystkie zdiagnozowane przypadki wad formalnych i nie było potrzeby jej późniejszego nowelizowania.

Przygotowanie pogórniczych terenów pod inwestycje ma zbiec się w czasie - według Tobiszowskiego - z finalizowaniem Programu inwestycyjnego dla Śląska, który miałby być współfinansowany ze środków unijnych. Chodzi o środki adresowane specjalnie do regionu dotkniętego restrukturyzacją przemysłu; nie tylko górnictwa, ale i hutnictwa.

Tobiszowski wskazał również na konieczność opracowania skutecznej formuły gospodarowania pogórniczymi zasobami mieszkaniowymi. Częściowo należą one do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, natomiast dawne mieszkania kopalń KHW należą do Śląsko-Dąbrowskiej Spółki Mieszkaniowej. Wiceminister ocenił, że powinna ona pozostać samodzielnym podmiotem. Jego zdaniem, potrzebny jest przemyślany system zarządzania tymi zasobami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.