PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowicki Holding Węglowy przygotowywany do włączenia do SRK

  • PAP/JS    25 września 2017 - 18:59
Katowicki Holding Węglowy przygotowywany do włączenia do SRK

Wiosną tego roku holding przekazał wszystkie swoje kopalnie, wraz z załogą, do Polskiej Grupy Górniczej (fot. pixabay,com)

Najdalej w początkach 2018 r. majątek Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) powinien zostać przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Ma to być kolejny etap porządkowania nieprodukcyjnego górniczego majątku - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
• Przygotowanie pogórniczych terenów pod inwestycje ma zbiec się w czasie - według Tobiszowskiego - z finalizowaniem Programu inwestycyjnego dla Śląska.

• Tobiszowski wskazał również na konieczność opracowania skutecznej formuły gospodarowania pogórniczymi zasobami mieszkaniowymi.

Wiosną tego roku holding przekazał wszystkie swoje kopalnie, wraz z załogą, do Polskiej Grupy Górniczej. W KHW pozostał jedynie nieprodukcyjny majątek, który docelowo ma trafić do SRK. Do holdingu należą m.in. nieprodukcyjne nieruchomości, tereny poprzemysłowe oraz udziały w dwóch spółkach: mieszkaniowej i handlowej.

"Myślimy, że w tym roku powinniśmy móc ten proces zakończyć, jednak zawsze gdy mamy do czynienia z procedurą formalno-prawną trzeba liczyć się z tym, że może to przesunąć się o kilka tygodni" - dodał wiceminister, który chciałby, aby majątek holdingu możliwie jak najszybciej znalazł się w spółce restrukturyzacyjnej.

W uporządkowaniu pogórniczych terenów ma pomóc specjalna ustawa, której projekt powstaje w resorcie energii. Chodzi o akt prawny obejmujący te tereny pogórnicze, które dziś obarczone są wadami formalno-prawnymi, wynikającymi z zaszłości historycznych. Chodzi np. o braki w dokumentacji czy nieuregulowane kwestie własnościowe.

"Taka ustawa jest przygotowywana w ministerstwie. Mamy już pod tym kątem dobrze opracowane kwestie dotyczące terenów Kompanii Węglowej, teraz dokładamy uwarunkowania dotyczące gruntów Katowickiego Holdingu Węglowego; swoje uwagi wnosi też zarząd SRK" - powiedział wiceminister, podkreślając, iż ważne jest, by ustawa objęła wszystkie zdiagnozowane przypadki wad formalnych i nie było potrzeby jej późniejszego nowelizowania.

Przygotowanie pogórniczych terenów pod inwestycje ma zbiec się w czasie - według Tobiszowskiego - z finalizowaniem Programu inwestycyjnego dla Śląska, który miałby być współfinansowany ze środków unijnych. Chodzi o środki adresowane specjalnie do regionu dotkniętego restrukturyzacją przemysłu; nie tylko górnictwa, ale i hutnictwa.

Tobiszowski wskazał również na konieczność opracowania skutecznej formuły gospodarowania pogórniczymi zasobami mieszkaniowymi. Częściowo należą one do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, natomiast dawne mieszkania kopalń KHW należą do Śląsko-Dąbrowskiej Spółki Mieszkaniowej. Wiceminister ocenił, że powinna ona pozostać samodzielnym podmiotem. Jego zdaniem, potrzebny jest przemyślany system zarządzania tymi zasobami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.