PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowickie centrum łapie większe opóźnienie

  • PAP    3 października 2012 - 19:30
Katowickie centrum łapie większe opóźnienie

Co najmniej pół roku może potrwać przerwa w budowie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, spowodowana wypowiedzeniem umowy z wykonawcą tej inwestycji. Nowy wykonawca ma być wyłoniony do marca 2013 r. - wynika z informacji władz miasta.
Budowa centrum, które miało być gotowe już wiosną przyszłego roku, to jedna ze sztandarowych inwestycji realizowanych w stolicy Górnego Śląska. Dwa tygodnie temu miasto odstąpiło od wartego ponad 252 mln zł kontraktu z wykonawcą - firmą Polimex-Mostostal - m.in. z powodu opóźnień w budowie. Samorząd zażądał też wypłaty kary umownej.

Czytaj też: Katowice chcą wypłaty kary umownej od Polimeksu 

W środę prezydent Katowic Piotr Uszok wyjaśnił, że ze strony dotychczasowego wykonawcy nie było żadnej gwarancji poprawy płynności finansowej oraz przyspieszenia prac. Prezydent zapowiedział, że niebawem, po zejściu wykonawcy z placu budowy, obiekt zostanie zabezpieczony na okres zimowy. Ogłoszony zostanie też nowy przetarg na wybór wykonawcy.

"Jeżeli nie stanie się coś nadzwyczajnego, to pod koniec pierwszego kwartału 2013 r. powinien być wybrany nowy wykonawca" - ocenił Uszok. Zapowiedział, że jednym z warunków przetargowych będzie prowadzenie prac na trzy zmiany, by zwiększyć ich tempo.

W nowym przetargu miasto zamierza wprowadzić - jak mówił prezydent - "duże obostrzenia w zakresie kondycji finansowej firm", choć należy wówczas liczyć się także z odwołaniami z ich strony.

"Dołożymy wszelkich starań, żeby tę inwestycję zrealizować zgodnie z założeniami jej finansowania" - powiedział Uszok, pytany przez radnych, czy kłopoty z wykonawcą mogą spowodować utratę lub zmniejszenie unijnego dofinansowania tego przedsięwzięcia. Nie wykluczył, że trzeba będzie przeznaczyć więcej środków na dokończenie budowy z budżetu miasta.

Prezydent relacjonował, że władze Katowic od maja szczegółowo przyglądały się postępom prac na budowie, monitując wykonawcę o ich przyspieszenie i przedstawienie realnego harmonogramu realizacji inwestycji. Decyzję o zerwaniu umowy Uszok określił jako "jedyne sensowne wyjście", ponieważ Polimex-Mostostal nie był w stanie zagwarantować ciągłości prac oraz terminów.

"Nie ma nic gorszego, jak próbować kontynuować umowę z podmiotem, który nie ma zagwarantowanej płynności finansowej, a po drugie realizuje to poniżej kosztów, (...) jest takie bardzo duże prawdopodobieństwo" - powiedział Uszok.

Wskazał, że realizowane przez innego wykonawcę prace przy budowie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia przebiegają zgodnie z planem. Przed zimą obiekt ma zostać zamknięty w stanie surowym.

Zarówno nowa siedziba orkiestry, jak i centrum kongresowe, powstają w śródmieściu Katowic, w pobliżu hali Spodka. Nieopodal budowana jest także nowa siedziba Muzeum Śląskiego - za tę inwestycje odpowiada jednak nie miasto, a samorząd województwa śląskiego.

Uszok ocenił, że szybkie dokończenie budowy centrum kongresowego jest wielkim oczekiwaniem środowiska biznesowego i naukowego. "Turystyka industrialna nigdy nie wygeneruje takiego ruchu i takich pieniędzy w mieście jak turystyka biznesowa. Jest na nią zapotrzebowanie" - powiedział prezydent, przywołując przykłady kilku zorganizowanych w mieście w ostatnim czasie dużych kongresów.

O odstąpieniu władz Katowic od umowy z Polimeksem-Mostostal poinformowano 20 września. Jako powód podano opóźnienie wykonawcy w wykończeniu obiektu oraz zaniechanie wykonywania prac zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem rzeczowo-finansowym, co spowodowało zwłokę w realizacji robót.

Jednocześnie samorząd Katowic zażądał od Polimeksu zapłaty kary umownej w wysokości 5 proc. wynagrodzenia brutto w terminie 21 dni od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy przez zamawiającego. Ponadto, w przypadku skutecznego odstąpienia od umowy przez zamawiającego, Polimex otrzyma jedynie część wynagrodzenia za wykonaną dotąd część robót.

Polimex-Mostostal zapowiedział podjęcie działań ugodowych, które mają na celu zmianę stanowiska władz miasta. "Wykonawca uważa odstąpienie od przedmiotowej umowy za nieuzasadnione" - napisano w komunikacie sprzed dwóch tygodni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ZAWSZE TAK SAMO, 2012-10-03 22:23:22

    nie uprzedzili o możliwych awariach i trudnościach z tym związanych