PARTNER PORTALU
  • BGK

Kawęcki: Brak jasnych reguł spowodował dziką reprywatyzację w Warszawie

  • PAP/AT    29 marca 2018 - 07:05
Kawęcki: Brak jasnych reguł spowodował dziką reprywatyzację w Warszawie
Państwo polskie, II Rzeczpospolita, było ofiarą agresji - powiedział Krzysztof Kawęcki (fot.pixabay.com)

Ustawa reprywatyzacyjna musi uwzględniać zasady prawne i sytuację ekonomiczną. Ona jest konieczna. Pokazuje to choćby przykład Warszawy - mówi politolog dr Krzysztof Kawęcki.
List amerykańskich senatorów ws. ustawy reprywatyzacyjnej to ingerencja w proces legislacyjny w Polsce; można powiedzieć, że mamy tutaj do czynienia z próbą zawłaszczenia - mówi w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" politolog dr Krzysztof Kawęcki.

"Mienie żydowskie zostało zniszczone przez okupanta, czyli przez Niemcy. I w tym przypadku państwo polskie, II Rzeczpospolita, było tutaj ofiarą agresji, jak również ofiarą agresji byli Żydzi, obywatele II Rzeczypospolitej. Właściwym adresatem byłby agresor, czyli Niemcy" - ocenił Kawęcki.

Według niego w przypadku mienia, które pozostało bez spadkobierców, roszczenia pod adresem Polski są "zupełnie nieuprawnione".

Czytaj też: Brudziński ws. listu amerykańskich senatorów: Rząd będzie się kierował interesem państwa

Politolog został zapytany o list amerykańskich senatorów do premiera Mateusza Morawieckiego. Jak pisze "ND", apelują oni o przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej, ale w innym kształcie niż proponowany. "W szczególności bronią roszczeń Żydów mieszkających w USA" - czytamy.

"Mamy tu do czynienia z próbą ingerencji w wewnętrzny proces legislacyjny w Polsce" - skomentował Kawęcki. Jak dodał, "ustawa reprywatyzacyjna musi uwzględniać zasady prawne i sytuację ekonomiczną". "Ona jest konieczna. Pokazuje to choćby przykład Warszawy" - podkreślił. Jego zdaniem "brak jasnych reguł w tym względzie spowodował dziką reprywatyzację w stolicy".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.