KE zdecydowała - koniec Programu dla Odry - 2006

W związku z nałożonym przez Komisję Europejską na Polskę obowiązkiem wdrożenia jednolitego sposobu gospodarowania wodami i ochroną przeciwpowodziową, nasz kraj musi zrezygnować z sektorowych i regionalnych programów ochrony przeciwpowodziowej, w tym „Programu dla Odry – 2006”.
KE zdecydowała - koniec Programu dla Odry - 2006

Likwidacja planów sektorowych u regionalnych nastąpi, z chwilą zatwierdzenia przez Radę Ministrów tzw. Masterplanów, tj. przejściowych dokumentów strategicznych dla dorzeczy Odry i Wisły, które stanowić będą uzupełnienie obowiązujących planów gospodarowania wodami do czasu ich aktualizacji w 2015 r.

Czytaj też: Pod presją KE zniknie projekt ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły

Minister Administracji i Cyfryzacji przygotował projekt, który przewiduje zniesienie program i jego komitetu sterującego oraz uchylenie ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o ustanowieniu programu wieloletniego „Program dla Odry – 2006”, przy jednoczesnym utrzymaniu realizacji rozpoczętych zadań do końca 2015 r., tj. do czasu zastąpienia Masterplanów zaktualizowanymi planami gospodarowania wodami, zgodnymi z przepisami unijnymi. 

„Program dla Odry – 2006”, wg stanu na koniec 2013 r.,(w tym zadania już zakończone) zamyka się kwotą 5 mld 327 mln zł i sfinansowane zostały w głównej mierze z budżetu państwa.

Czytaj: Warszawa wyda miliony na inwestycje nad Wisłą

W projekcie przewidziano, że od dnia 1 stycznia 2015 r. (tj. od dnia wejścia w życie ustawy) zadania zniesionego programu będą realizowane przez prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki.

Członkowie korpusu służby cywilnej, wykonujący do dnia wejścia w życie projektowanej ustawy, zadania związane z realizacją Programu w dolnośląskim urzędzie wojewódzkim, stają się z dniem wejścia w życie ustawy pracownikami Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - zakłada projekt.

RZGW we Wrocławiu przekazane zostanie również mienie ruchome urzędu wojewódzkiego służące realizacji zadań programu.

Projekt ustawy MAiC TUTAJ

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do gleon: No, no nie tym tonem. Ale zastanawiające jest, że do najprostszych wniosków musi nas popychać UE. Czyżby przejaw tej mużyńskości

Viator, 2014-08-08 12:38:57 odpowiedz

Odra jest Polska a nie unijna? To my lepiej wiemy, jakie powinny być realizowane programy ochrony przeciwpowodziowej! Sprzedaliście nas psie grosze zdrajcy!

gleon, 2014-08-08 08:51:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU