PARTNER PORTALU
  • BGK

KGHM Polska Miedź, Kopacz kontra Szydło o podatek od kopalin: Lubin, Rudna i Polkowice mogą zyskać

  • AW/raf    27 lipca 2015 - 21:12
KGHM Polska Miedź, Kopacz kontra Szydło o podatek od kopalin: Lubin, Rudna i Polkowice mogą zyskać

Premier Ewa Kopacz spotkała się z władzami i pracownikami Huty Miedzi „Głogów” - KGHM Polska Miedź (fot.premier.gov.pl)

Ceny miedzi spadają, KGHM notuje coraz słabsze wyniki - PiS zadeklarowało więc złożenie do Sejmu projektu ustawy zwalniającej od podatku od wydobycia miedzi i srebra. Premier Ewa Kopacz zareagowała bardzo szybko - też już zapowiada przeanalizowanie struktury podatku od wydobycia niektórych kopalin. Co ciekawe - taki obrót sprawy i polityczna przepychanka jest na rękę samorządom, to szansa na większe wpływy dla miast, gdzie swoje zakłady ma KGHM.
W ramach wizyty na Dolnym Śląsku premier Ewa Kopacz spotkała się z władzami i pracownikami Huty Miedzi „Głogów” - KGHM Polska Miedź. Tematem rozmów był m.in. podatek od kopalin.

PO: Podatek do przeanalizowania

- Być może trzeba pomyśleć o tym, by zrównać ten podatek z podatkiem od wydobycia węglowodorów - jak państwo wiecie - to prawo będzie obowiązywało od 2016 r. - mówiła premier po spotkaniu zaznaczając, że chciałaby zachęcić do poszukiwania nowych złóż i wydobywania "tego, co w naszej polskiej ziemi jest tym narodowym bogactwem".

- Warto, aby eksperci pochylili się nad strukturą opodatkowania obowiązującą w tej chwili - dodała.

Podkreśliła, że dla niej najistotniejsze jest myślenie o tych, którzy jeszcze poszukują miejsc pracy, a więc o tym, by inwestować i wydobywać te złoża, które "w dalszym ciągu w tym regionie są bardzo bogate". "Skoro mamy wydobywać, to trzeba zainwestować; jak zainwestować, to wiadomą jest rzeczą, że (...) dla takiego, który tworzy miejsca pracy, i (...) chce eksploatować określone złoża, to powinna być określona ulga" - stwierdziła szefowa rządu.

Kopacz dodała, że jej zdaniem należy pomyśleć o tym, by KGHM nie płacił podatku od nowych złóż do momentu, gdy pieniądze, które zostaną włożone w ich poszukiwania a potem eksploatację, nie wyrównają zainwestowanych środków.

Propozycja PiS likwidacji podatku od wydobycia niektórych kopalin idzie za daleko?

Premier została też zapytana o postulowaną przez PiS likwidację podatku od wydobycia niektórych kopalin, tzw. podatku miedziowego - jak zapowiedziano, projekt odpowiedniej ustawy za zostać złożony w Sejmie we wtorek. Politycy PiS uzasadniają, że ostatnio spadła rentowność kopalń wydobywających surowce objęte tym podatkiem.

- Obserwuję moich oponentów politycznych i dochodzę do wniosku, że dzisiaj muszę ze wszystkiego zrezygnować. Chcę przypomnieć, że ten podatek z KGHM chociażby do budżetu państwa od 2012 roku to 5 miliardów złotych. Proszę sobie wyobrazić, że ze wszystkiego będziemy teraz rezygnować. Za chwilę, oprócz tego, że Komisja Europejska, która zdjęła z nas procedury nadmiernego deficytu, straci cierpliwość, reguła wydatkowa nie wytrzyma tego - powiedziała premier.

- Chyba, że ustawowo zrobimy sobie "wolną amerykankę" i będziemy rozdawać, zwalniać wszystkich po drodze, którzy się nam podczas kampanii wyborczej trafią. No to za chwilę będziemy mieć powtórkę z rządów Ciprasa w Grecji. Jemu wystarczyło 5 miesięcy. Przy takim tempie, jakie proponuje opozycja, można w pół roku dobrą i stabilną sytuację finansową w Polsce zniszczyć - dodała szefowa rządu.

Przypomnijmy, że o podatku tym Beata Szydło mówiła jak o zamachu na kasę.

- Podatek od kopalin to zamach na kasę: wprowadzono go z bezradności, żeby załatać dziurę budżetową. Szukano pieniędzy i trafiło na KGHM. Kuriozum! Utrzymanie tej daniny, tak jak i jej wprowadzenie, byłoby działaniem na niekorzyść interesu polskiej gospodarki – mówiła już w ubiegłym roku wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło.

„Podatek oderwany od rzeczywistości”

Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Wielkość podatku, który wpływa do budżetu, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie, oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.