PARTNER PORTALU
  • BGK

Kibice gospodarzy Euro 2012 są uprzywilejowani

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    25 marca 2011 - 07:13
Kibice gospodarzy Euro 2012 są uprzywilejowani

Kibice powinni mieć równe szanse na udział w ważnych wydarzeniach sportowych. Tymczasem mieszkańcy miast gospodarzy Euro 2012 są uprzywilejowani w prawie nabywania biletów na mecze.
Rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz zwróciła się do prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie ograniczonej możliwości nabycia biletów na mecze Euro 2012. Wskazuje ona, że ten stan rzeczy może naruszać konstytucyjną zasadę gwarantującą wszystkim obywatelom dostęp do dóbr kultury – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rzecznik wskazuje, że mieszkańcy miast gospodarzy Euro 2012 są uprzywilejowani, jeżeli chodzi o nabywanie biletów na mecze rozgrywane w ramach tej imprezy. I podkreśla, że nie budziłoby to zastrzeżeń, gdyby nie powodowało dla innych obywateli poważnych utrudnień w dostępie na stadiony.

Jak wskazuje rzecznik, liczba wejściówek zarezerwowanych dla mieszkańców miast gospodarzy w połączeniu z zasadami losowania realnie ograniczają szanse nabycia biletów osobom mieszkającym poza Warszawą, Poznaniem, Wrocławiem i Gdańskiem.

W liście do prezesa PZPN rzecznik powołuje się na art. 73 konstytucji, który gwarantuje wszystkim obywatelom wolność korzystania z dóbr kultury. Zdaniem rzecznika nie istnieją dostateczne podstawy do tak daleko idącego zróżnicowania w dostępie do udziału w widowiskach piłkarskich – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.