PARTNER PORTALU
  • BGK

Kiedy można wydać pozwolenie na budowę

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    31 grudnia 2010 - 09:02

Oświadczenia o prawie do nieruchomości na cele budowlane mają przyspieszać proces inwestycyjny.
Jak się jednak okazało, uproszczenia bywają zgubne, ponieważ pozwalają na nieprawidłowości, które, choć stanowią – jak podkreśla Grzegorz Kubalski, prawnik Związku Powiatów Polskich – margines składanych oświadczeń, rodzą groźne dla gminy skutki, komplikując i tak niejasne stany prawne gruntów – pisze „Rzeczpospolita.

Z jednej strony formularz uwalnia urzędników od studiowania masy dokumentów dostarczanych przez inwestorów, z drugiej obarcza tych drugich odpowiedzialnością karną za podanie nieprawdy w oświadczeniu.

Oświadczenie jest jednostronicowe i wymienia, zgodnie z art. 3 pkt 11 ustawy – Prawo budowlane z 1994 r., wszystkie warunki umożliwiające na wydanie pozwolenia na budowę. Wystarczy je podkreślić lub wpisać w odpowiednią rubrykę. Jednak dla niektórych inwestorów pojęcia zawarte w prawie budowlanym pozostają niezrozumiałe, ponieważ wpisują niezgodne z przepisami prawo do dysponowania nieruchomością.

Do wojewody mazowieckiego wpłynęła skarga pewnej warszawskiej spółdzielni mieszkaniowej na działalność dzielnicowego wydziału architektury i budownictwa w kwestii odmowy pozwolenia na budowę. Zdaniem prezesa spółdzielni sytuacja prawna tej działki nie różniła się niczym od innych, na które kilka lat temu dostawał pozwolenia.

W oświadczeniu wpisywał decyzję lokalizacyjną prezydenta miasta, prawo władania lub stosunek zobowiązaniowy bez informacji, o jaki chodzi. Żaden z tych przypadków nie kwalifikował się do ubiegania się o pozwolenie na budowę, mimo to prezes je dostawał. Tym razem stało się inaczej, dlatego odczytał to jako wyraz złej woli.

Skutki wydania decyzji pozytywnej dla takiej działki bywają dalekosiężne, o czym przekonują się niektórzy posiadacze własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu pragnący go wyodrębnić – uważa „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.