PARTNER PORTALU
  • BGK

Kiedy trzecia transza deregulacji?

  • PAP    9 maja 2013 - 07:10
Kiedy trzecia transza deregulacji?

Zmiany zapoczątkowane przez Jarosława Gowina będą realizowane. Przed wakacjami na posiedzenie rządu może trafić trzecia transza deregulacji – powiedział szef resortu sprawiedliwości Marek Biernacki.
„Kolejne transze deregulacji, o których tak jest w Polsce i które cieszą się takim dużym zainteresowaniem społecznym, niedługo trafi na Radę Ministrów i jeszcze być może przed wakacjami zostanie uchwalona" - powiedział Biernacki w Polsat News.

Biernacki, pytany o zapoczątkowaną przez Gowina reorganizację sądów, ocenił, że „na pewno warto byłoby się przyjrzeć", czy zlikwidowane zostały właściwe sądy. „Ale - to wiadomo - że ten etap to jest dopiero przyszłość i pewne doświadczenie - tak jak funkcjonuje ten wymiar sprawiedliwości w nowym wydaniu" - mówił.

W piątek Sejm ma głosować w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych, który ma cofnąć reformę wprowadzoną na początku stycznia przez zdymisjonowanego w ubiegłym tygodniu ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Chodzi o likwidację 79 najmniejszych sądów rejonowych.

Reforma, jeszcze zanim weszła w życie, wywołała liczne protesty, zarówno środowiska sędziowskiego, jak i polityków. W odpowiedzi na nią powstał obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych, który wyszczególnia wszystkie istniejące przed reorganizacją sądy, wraz z ich okręgami.

Na początku kwietnia, podczas drugiego czytania projektu w Sejmie za jego uchwaleniem opowiedziały się wszystkie kluby oprócz PO. W nieoficjalnych rozmowach również niektórzy posłowie Platformy sugerowali poparcie dla projektu.

„Gdyby, załóżmy, że Platforma przegra pojutrze głosowanie, to będzie poważny problem, ponieważ część sądów została zreorganizowana i powrót do stanu pierwotnego, zwłaszcza do uzupełnienia kadrą kierowniczą, to będzie trwało miesiące, bo to jest cykl wyłaniania szefów sądów" - ocenił Biernacki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.