PARTNER PORTALU
  • BGK

Kiedy ustawa o nowych dowodach?

  • PAP    7 czerwca 2011 - 20:02

Sejm debatował we wtorek nad rządowym projektem opóźniającym o pół roku wejście w życie ustawy o nowych dowodach osobistych. W debacie poparły go: PO, PSL, SLD i PJN. PiS zaproponowało wydłużenie tego terminu o kolejne pół roku.
W sierpniu 2010 r. parlament zdecydował, że ustawa o nowych dowodach osobistych wejdzie w życie 1 lipca 2011 r. Rządowy pilny projekt nowelizacji tej ustawy zakłada, że stanie się to 1 stycznia 2012 r.

We wtorek Sejm wysłuchał sprawozdania Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o projekcie. W debacie Platforma poparła go bez żadnych uwag. SLD, PSL oraz PJN, mimo zastrzeżeń, zadeklarowały, że poprą rządową propozycję.

- PiS proponuje, wyręczając Senat, aby wydłużyć wejście w życie nowych dowodów osobistych o dodatkowe pół roku - powiedział z kolei poseł PiS Artur Górski. Skrytykował także pilny tryb rządowej nowelizacji.

Posłanka SLD Krystyna Łybacka oceniła, że z uwagi na konieczność szybkiej zmiany przepisów, Sejm postawiony został "w sytuacji przymusowej". Mimo to zadeklarowała, że klub SLD poprze ten projekt.

- PSL ma uwagi co do szybkiego prowadzenia prac tej nowelizacji. Jednak zagłosuje zgodnie z propozycją komisji - wtórował przedmówczyni poseł PSL Andrzej Sztorc.

Także Zbigniew Wojciechowski (PJN) mówił: "Mimo wątpliwości, klub PJN poprze projekt".

Przedłużenie vacatio legis ustawy o dowodach osobistych rząd uzasadnia ryzykiem niezakończenia przygotowań organizacyjnych i technicznych do wydawania nowych dowodów osobistych przed 1 lipca tego roku. Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, chodzi m.in. o zapewnienie przejrzystości przetargu na dostawcę blankietów do nowych dowodów.

Nowy dowód osobisty - wzbogacony o elektroniczny nośnik danych, tzw. chip - umożliwi składanie podpisu elektronicznego, pozwalającego na dokonywanie czynności prawnych w urzędach administracji publicznej; ma być również wykorzystywany przy dostępie do rejestrów publicznych, np. rejestru usług medycznych, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zmieni się też zawartość dowodu osobistego - oprócz części graficznej zostanie na nim umieszczona warstwa elektroniczna, która ma m.in. zwiększyć poziom ochrony tego dokumentu przed fałszerstwami. Nowy dowód będzie dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie na terenie Polski oraz m.in. państw strefy Schengen.

Nowy dokument nie będzie zawierał informacji o adresie zameldowania oraz rysopisie. Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego z mikroprocesorem będzie można złożyć w dowolnej gminie, a także drogą elektroniczną. Dokumenty wydawane dzieciom powyżej pięciu lat będą ważne 10 lat; dokumenty młodszych dzieci będą ważne pięć lat. Nowe dowody osobiste będą bezpłatne. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • KOTLET, 2011-06-07 20:28:13

    Te dowody to jest pic i koniec! Wszyscy dają się na to nabrać.Mam nadzieję ,że ostatecznie rozsądek zwycięży!