PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce: budżet miasta na 2011 r.

  • PAP    30 grudnia 2010 - 16:28
Kielce: budżet miasta na 2011 r.

Kieleccy radni jednogłośnie przyjęli w czwartek projekt budżetu na 2011 rok. Dochody miejskiego budżetu w przyszłym roku mają wynieść 1 mld 51 mln zł, wydatki - ponad 1 mld 200 mln zł.
Jak powiedziała skarbnik miasta Barbara Nowak, przyszłoroczny deficyt w wysokości ok. 153 mln zł będzie pokryty m.in. z kredytów. "Przewidywane zadłużenie miasta na koniec 2011 roku ma wynieść 401 mln zł i wynika z długoterminowych kredytów zaciągniętych przez gminę" - dodała Nowak.

W uzasadnieniu projektu budżetu czytamy, że zadłużenie pozostaje na bezpiecznym poziomie i nie przekracza wymaganych przepisami prawa wskaźników. Całkowite zadłużenie, które może osiągnąć maksymalnie 60 proc. rocznych przychodów gminy, w Kielcach wynosi nieco ponad 38 proc.

Budżet we wszystkich dziedzinach zakłada kontynuację rozpoczętych we wcześniejszych latach projektów, współfinansowanych ze środków unijnych.

W opinii prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, przyjęty budżet jest "bardzo ambitny i odpowiedzialny". Lubawski tłumaczył w rozmowie z PAP, że to trzeci z kolei rok, kiedy wpływy z podatków w kasie miasta maleją i trudno w związku z tym zmniejszać wydatki bieżące - stanowią je przede wszystkim wynagrodzenia. Urzędnicy od dwóch lat nie mieli podwyżek. Zwiększa się także liczba zadań nakładanych na samorządy.

"Z drugiej strony, mamy wielomilionowe nakłady inwestycyjne, które trzeba obsłużyć, przygotować te inwestycje w sposób doskonały. Kosztuje także obsługa długu. Nie boimy się wyzwań, ale chodzimy mocno po ziemi i wiemy, że najgorzej byłoby, gdybyśmy stracili kontrolę nad finansami, co jednak nie wchodzi w ogóle w rachubę" - podkreślił prezydent.

Miasto w przyszłym roku wyda 420 mln zł na inwestycje. "Wszyscy mamy świadomość, że to jest budżet historyczny, że 2011 rok będzie przełomowym, a Kielce rzeczywiście bardzo mocno się zmienią" - ocenił Lubawski.

W mieście rozpoczną się i będą kontynuowana przede wszystkim inwestycje komunikacyjne: budowa ulicy Nowożelaznej, która połączy północ i południe Kielc, budowa węzła "Żelazna", remont ulicy Krakowskiej. W stolicy województwa świętokrzyskiego powstanie także Centrum Geoedukacji - ośrodek informacji o atrakcjach geologicznych regionu.

Czytaj też:

Kluby krytykują projekt budżetu Łodzi

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.