PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce: Budżet Obywatelski. Mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje

  • PAP/AT    16 kwietnia 2018 - 07:18
Kielce: Budżet Obywatelski. Mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje
Na zgłaszanie zadań do budżetu obywatelskigo mieszkańcy mają czas do 30 kwietnia (fot.budzetobywatelski.kielce.eu)

Rusza szósta efyzja budżetu obywatelskiego w Kielcach. Do dyspozycji jest 5 mln zł.
  • Od poniedziałku (16 kwietnia) mieszkańcy regionu świętokrzyskiego mogą zgłaszać swoje propozycje do budżetu obywatelskiego na 2019 rok.
  • Władze Kielc na realizacje projektów, które mają szansę na finansowanie z budżetu miasta, przeznaczyły 5 mln zł.
  • Na zgłaszanie zadań mieszkańcy mają czas do 30 kwietnia.

W ramach 5 mln zł zarezerwowanych na budżet obywatelski na małe projekty (mogą mieć wartość maksymalnie 150 tys. zł) przeznaczono 1,5 mln zł, a na duże (których szacunkowa wartość przekracza 150 tys. zł) 3,5 mln zł. Na zgłaszanie zadań mieszkańcy mają czas do 30 kwietnia.

"Wstępną listę opublikujemy w połowie maja, co spowoduje, że będziemy mieli bardzo długi czas na konsultacje. Projekty, które nie do końca będą spełniały warunki regulaminu, będą mogły być przez przedstawicieli wnioskodawców korygowane" - powiedział wiceprezydent Kielc Tadeusz Sayor.

"Ostateczną listę zadań ogłosimy 13 września. Od dnia następnego do 1 października potrwa głosowanie na poszczególne projekty. Zakładamy, że 10 października będą już znane zadania przewidziane do realizacji w przyszłym roku" - dodał.

Czytaj też: Budżet obywatelski w każdym mieście

Władze miasta podtrzymały zasadę wprowadzoną w ubiegłym roku. Jedna osoba będzie mogła zagłosować najwyżej na jeden projekt duży i trzy małe. "Chcieliśmy przez to wyeliminować możliwość tworzenia się tzw. spółdzielni - czyli ja zagłosuję na twój projekt, a ty na mój" - wyjaśnił powód wprowadzenia tego ograniczenia Sayor.

Po wprowadzeniu tej zasady znacznie spadła liczba zgłaszanych projektów. W 2017 roku było ich 48, podczas gdy rok wcześniej aż 127. Zmniejszyła się też liczba głosujących.

"Liczba wniosków, na które można głosować na pewno miała na to wpływ. Tworzyły się spółdzielnie, o których już wcześniej mówiłem. Poza tym najaktywniejsze środowiska zrealizowały już swoje projekty w ciągu poprzednich lat" - zaznaczył wiceprezydent. Jak dodał głównym celem istnienia budżetu obywatelskiego jest integracja lokalnej społeczności, która uczy się jak racjonalnie gospodarować publicznymi pieniędzmi.

"Mieszkańcy naszego miasta mogą się przekonać, że od zgłoszenia projektu do jego realizacji jest bardzo długa droga. Najpierw muszą się znaleźć osoby, które będą chciały go realizować, a później dopracować szczegóły inwestycji z urzędnikami miejskimi. Na koniec jeszcze muszą zachęcić innych, aby zagłosowali na dane zadanie" - podkreślił Sayor.

"W ciągu pięciu ostatnich lat udało się nam opracować spójną, prostą koncepcję budżetu obywatelskiego, który jest jednym z najlepszych w Polsce" - zapewnił.

W latach 2014-2017 w Kielcach w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowano przedsięwzięcia za ponad 21 mln zł. Dzięki inicjatywom i głosom mieszkańców zbudowano lub wyremontowano boiska szkolne, siłownie, place zabaw, ścieżki rowerowe i bezpieczne przejścia dla pieszych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.