PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce: Radni udzielili absolutorium prezydentowi Lubawskiemu

  • PAP/JS    29 czerwca 2017 - 21:39
Kielce: Radni udzielili absolutorium prezydentowi Lubawskiemu
Radni Kielc udzieli podczas sesji absolutorium prezydentowi Wojciechowi Lubawskiemu (fot. um.kielce.pl)

Radni Kielc udzieli podczas sesji absolutorium prezydentowi Wojciechowi Lubawskiemu, z tytułu wykonania budżetu za 2016 r. Od głosu wstrzymali się radni SLD oraz część radnych PO i PSL.
• Szef klubu radnych PSL Dawid Kędziora zwracał uwagę na coraz większe zadłużanie się miasta; docenił m.in. rozpoczęcie budowy hal i boisk przy szkołach.

• Prezydent Lubawski odnosząc się do uwag, nawiązał m.in. do sprawy festiwalu nowej muzyki, który od przyszłego roku w Kielcach chce organizować TVP.

W budżecie Kielc w 2016 r. dochody wyniosły ponad 1,114 mld zł, a wydatki - 1,150 mld zł. Deficyt wyniósł 36,4 mln zł. Jak podkreśliła skarbnik miasta Barbara Nowak, w porównaniu z ubiegłymi latami rosną dochody i wydatki miasta. Na koniec 2016 r. zadłużenie gminy wyniosło 704,5 mln zł (wzrosło w stosunku do tego ze stycznia 2016 r.), a wg szacunków zadłużenia na koniec 2017 r. ma wynieść ok. 730 mln zł.

Nowak zaznaczyła, że kredyt jest przeznaczany na wkład własny w inwestycje realizowane dzięki wsparciu środków UE. Dodała, że zadłużenia miasta jest wciąż bezpieczne - jego poziom spełnia warunki wynikające z ustawy o finansach publicznych.

"Byliśmy po raz kolejny oceniani przez firmę ratingową Fitch. Po raz kolejny padły stwierdzenia, które nas satysfakcjonują - że nie tylko realizujemy wszystkie zadania wynikające z ustaw, także nieobowiązkowe. Wykonanie tych zadań jest oceniane bardzo pozytywnie, podobnie jak sposób dysponowania pieniędzmi" - dodała Nowak.

O udzielenie absolutorium prezydentowi wnioskowała Komisja Rewizyjna Rady Miasta, a wiosek pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO).

Uchwała absolutoryjna przeszła głosami 16 radnych - prezydenckiego Porozumienia Samorządowego, PiS, dwóch niezależnych, dwóch z PO i jednego z PSL. Od głosu wstrzymało się dziewięć osób - pozostali radni z PSL i PO oraz radni SLD.

Szefowa klubu radnych PO Agata Wojda podkreśliła, iż nie trudno zauważyć, że w Kielcach od kilku lat są realizowane duże strategiczne inwestycje infrastrukturalne, ale - zdaniem radnej - ważne są też sprawy pozafinansowe, budujące "klimat miasta i sposób jego postrzegania na zewnątrz".

Według Wojdy w kontekście dużych przedsięwzięć, w mieście wciąż nie realizuje się idei zrównoważonego rozwoju - chodzi o złą infrastrukturę na przedmieściach i w dużych osiedlach mieszkaniowych. W jej ocenie konsultacje społeczne jakie odbywają się w różnych sprawach, ze strony samorządu są często w prowadzone w klimacie "dalekim od dialogu".

Zdaniem Wojdy, często przez "nieprzemyślane" wypowiedzi czy decyzje urzędników i przedstawicieli władz Kielc, budowany jest niekorzystny wizerunek miasta poza regionem. Nawiązała w tym kontekście do sprawy organizacji w Kielcach wspólnie z TVP festiwalu piosenki - sprawa pojawiło się po tym, gdy odwołano czerwcowy termin festiwalu w Opolu. Wojda doceniła władze Kielc m.in. za sprzedaż klubu piłkarskiego Korona i decyzję o odkupieniu i generalnym remoncie budynku dworca autobusowego.

Szef klubu radnych PSL Dawid Kędziora zwracał uwagę na coraz większe zadłużanie się miasta; docenił m.in. rozpoczęcie budowy hal i boisk przy szkołach.

Przedstawiciel SLD Marcin Chłodnicki ocenił, że pozytywna opinia RIO o finansach miasta jest jedynie "oceną techniczną", badającą "zgodność cyfr w tabelach". "Procedowanie uchwały absolutoryjnej traktujemy nie tylko jako matematyczne stwierdzenie, ale także jako podsumowanie ubiegłego roku w zakresie efektywność wydawanych pieniędzy. Budżet to nie tylko rachunkowość, ale zaspakajanie potrzeb miasta i przede wszystkim ich mieszkańców" - argumentował.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.