PARTNER PORTALU
  • BGK

KIO do zmiany. Odwołań jest za dużo

  • aw    28 września 2017 - 08:31
KIO do zmiany. Odwołań jest za dużo
KIO wymaga też wzmocnienia (fot.pixabay_

Ilość odwołań jakie wpływają do Krajowej Izby Odwoławczej sprawia, że wiele do życzenia postawia jakość postępowań Izby. Prawnicy postulują zmiany w Prawie Zamówień Publicznych, które poprawiłyby m.in. przewidywalność orzeczeń KIO.
Jak podaje „Rzeczpospolita”, powołując się na dane Urzędu Zamówień Publicznych, w ubiegłym roku do KIO wpłynęło blisko 2,5 tys. odwołań. To ponad 2,5 raza więcej niż w sąsiednich Czechach czy w Niemczech.

Zdaniem Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych, aby usprawnić system, potrzebne są zmiany takie jak: wprowadzenie obowiązkowego trzyosobowego składu sadów orzekających w sprawach powyżej progu unijnego, wprowadzenie stałych ekspertów technicznych i ekonomicznych, ustanowienie jednego sądu do rozpatrywania odwołań od orzeczeń KIO.

KIO wymaga też wzmocnienia. – Jeśli ma to być organ quasi-sądowy, trzeba mu zapewnić pełną niezależność. Obecnie KIO jest finansowo i służbowo zależna od prezesa UZP – podkreśla w rozmowie z „Rz” Tomasz Czajkowski, wiceprzewodniczący Rady Zamówień Publicznych.

Prawnicy, z jakimi rozmawiał dziennik zwracają uwagę także na inne problemy, np. związane z unieważnieniem postępowania KIO czy kwestią dochodzenia odszkodowań dla wykonawców, którzy stracili szansę uzyskania zamówienia.

Przypomnijmy, Krajowa Izba Odwoławcza jest organem właściwym do rozpoznawania odwołań wnoszonych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. W skład Krajowej Izby Odwoławczej wchodzi obecnie 37 członków, którzy zajmują się orzekaniem w sprawach odwoławczych.

Do zadań KIO należy również wydawanie postanowień o uchyleniu zakazu zawarcia umowy do czasu ogłoszenia przez Izbę wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie odwoławcze oraz podejmowanie uchwał dotyczących zastrzeżeń do wyników kontroli prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Członkowie składów orzekających Izby przy orzekaniu są niezawiśli i związani wyłącznie przepisami obowiązującego prawa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.