PARTNER PORTALU
  • BGK

KIO potwierdza wybór MZK wykonawcy zakładu przetwarzania odpadów

  • sztafeta.pl    8 lutego 2013 - 20:53
KIO potwierdza wybór MZK wykonawcy zakładu przetwarzania odpadów

Krajowa Izba Odwoławcza rozpatrzyła protesty uczestników przetargu na budowę Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów w Stalowej Woli. Podtrzymała wybór dokonany przez Miejski Zakład Komunalny.
W grudniu 2012 r. za najkorzystniejszą ofertę MZK uznał propozycję firmy Control Process z Krakowa, która podjęła się zaprojektowania i wybudowania zakładu za blisko 89,5 mln zł. Konkurencyjna oferta konsorcjum na czele z firmą Warbud opiewała na prawie 107,5 mln zł.

Odwołania od takiego rozstrzygnięcia złożyło dwóch wykluczonych przez MZK uczestników przetargu: Mostostal Warszawa (prawie 103 mln zł) i konsorcjum na czele z firmą Comsa Emte (blisko 93 mln zł). Oprotestowały one także wykluczenie ich z przetargu, uzasadniane przez MZK uchybieniami w ich dokumentacji przetargowej.

- Przed KIO obronił się nasz wybór zwycięskiej oferty i to jest najważniejsze. Prawdę mówiąc byliśmy pewni tego wyroku - mówi Mariusz Piasecki, prezes stalowowolskiego MZK.

Izba uznała natomiast bezzasadność wykluczonie firm, którym - gdyby podtrzymała decyzję o wykluczeniu - groził przepadek wadium (po 1,5 mln zł).

Oddalając odwołania od wyboru firmy Control Process, KIO potwierdziła, że nie złożyła ona nieprawdziwych informacji w dokumentach przetargowych, co zarzucali jej dwaj przegrani oferenci. Jednym z zarzutów było to, że w ramach referencji podała wybudowany przez siebie zakład przetwarzania odpadów w Niemczech. Zdaniem skarżących, został on oddany do użytku nie w ciągu minionych pięciu lat, co było przetargowym warunkiem, ale wcześniej. - Wiedzieliśmy o tym. Control Process podał jeszcze dwa inne zakłady w Walencji i Brześciu, które spełniały nasz wymóg. A w referencjach miały się znaleźć dwie takie inwestycje - wyjaśnia prezes Piasecki.

Przed podpisaniem umowy z wykonawcą dokumentacja dotycząca stalowowolskiej inwestycji zbadana zostanie w ramach tzw. kontroli uprzedniej przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (liczy ok. 40 segregatorów). Natomiast w przyszłym tygodniu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska będzie procedowane 59 mln zł pożyczki dla MZK w ramach unijnego wsparcia budowy zakładu. Sama spółka musi wyłożyć ok. 31 mln zł, gdyż całkowity koszt tej inwestycji (łącznie z zakupem samochodów, ładowarek, opłaceniem inżyniera kontraktu itd.) to 111 mln 576 tys. zł brutto.

Zgodnie z planami, Zakład Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych ma ruszyć w Stalowej Woli we wrześniu 2014 r.

Z ostatniej chwili: na stronach ministerstwa ochrony środowiska ukazała się informacja, że stalowowolska inwestycja jest już na podstawowej liście dofinansowanych przez Unię projektów. Wsparcie z Brukseli wyniesie dokladnie 59 mln 880 tys. zł. MZK dołoży 30 mln 832 tys. zł, co stanowić będzie 33 proc. kwalifikowanych kosztów całej inwestycji (90 mln 712 tys. zł).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.