PARTNER PORTALU
  • BGK

KIO wykluczyła z przetargu zwycięską firmę. Co zrobiło miasto?

  • pt    6 września 2017 - 15:29
KIO wykluczyła z przetargu zwycięską firmę. Co zrobiło miasto?
Tak ma wyglądać mediateka (fot.mat.prasowe)

Krajowa Izba Odwoławcza przychyliła się do odwołania złożonego przez jedną z firm w przetargu na budowę w Piotrkowie Trybunalskim mediateki. Aby móc wybrać kolejną magistrat zwołał sesję nadzwyczajną.
• Piotrkowianie niebawem zyskają Mediatekę, czyli nowoczesną bibliotekę łączącą funkcje książnicy, centrum naukowo-konferencyjnego, pracowni multimedialno-komputerowej, mini sal kinowych oraz kawiarni.

• W połowie sierpnia złożono odwołanie od rozstrzygnięcia przetargu na budowę mediateki do Krajowej Izby Odwoławczej.

• Dlatego do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez KIO w urzędzie miasta wstrzymano podpisanie umowy z firmą, która złożyła najkorzystniejszą ofertę.

Pod koniec sierpnia KIO uznała, że należy wykluczyć z przetargu firmę Kartel ze względu na niewystarczające wykazanie spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Aby móc prowadzić procedurę wyboru drugiej w kolejności firmy należało zwołać sesję nadzwyczajną, aby radni mogli zmienić kwoty zaplanowane na to zadanie zarówno w budżecie miasta, jak i w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Radni dopytywali prezydenta o możliwość unieważnienia przetargu i odłożenia inwestycji w czasie.

- Oferty złożone do przetargu były zbliżone do siebie, z wyjątkiem jednej - przypomniał prezydent Krzysztof Chojniak i zaznaczył.

- Rozważaliśmy powtórzenie postępowania. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że prawie wszystkie ceny były znacząco niższe od kosztorysu inwestorskiego, a rynek zmienia się na mniej korzystny dla inwestora byłoby duże ryzyko, że ceny w ponownym przetargu będą wyższe od tych, które uzyskaliśmy. Cztery z pięciu firm zaproponowały kwoty zbliżone do siebie co wskazuje, że uzyskaliśmy ceny rynkowe. Jeszcze raz podkreślę, że są to ceny niższe od kosztorysu inwestorskiego – tłumaczył Krzysztof Chojniak.

Po wysłuchaniu argumentacji radni wyrazili zgodę na wprowadzenie zmian do WPF i budżetu miasta na 2017 rok.

- Budowa mediateki wpłynie na lepszą przyszłość naszych pokoleń. Inwestując w centrum nauki i kultury, tak naprawdę inwestujemy w nasze dzieci i młodzież wychodząc naprzeciw ich potrzebom – podsumowuje prezydent.

Nakłady finansowe na budowę mediateki wyniosą 35,6 mln zł (w tej kwocie mieści się 970 tys. zł, które przeznaczono na przebudowę pasażu łączącego ul. Jerozolimską z M. Curie-Skłodowskiej wraz z murem oporowym placu Pofranciszkańskiego).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Piotr, 2017-09-10 22:53:14

    Miasto zyska Misia na skalę przekraczającą jego możliwości. Nie tylko budowy ale co rocznego utrzymania.