PARTNER PORTALU
  • BGK

Kłopotliwe janosikowe w Sejmie

  • wer    27 stycznia 2012 - 18:43
Kłopotliwe janosikowe w Sejmie

Wczoraj, 26 stycznia posłowie z Mazowsza dyskutowali w Sejmie na temat zmian w ustawie o subwencji wyrównawczej. Zostały przedstawione dwie zbliżone do siebie propozycje reformujące sposób naliczania janosikowego.
Jeden projekt został przygotowany przez zarząd województwa mazowieckiego, drugi przez urząd miasta stołecznego Warszawy. Marszałek Adam Struzik zaapelował do posłów z Mazowsza o jak najszybsze podjęcie prac nad zmianą ustawy.

- To niezwykle krzywdzący nas wszystkich system. Warto sobie uświadomić, że pieniądze, o których mówimy, to podatki mieszkańców Mazowsza, a dokładnie pieniądze wypracowane na terenie Mazowsza przez mazowieckich przedsiębiorców. Jednak zgodnie z obowiązującym prawem, nie można ich przeznaczyć na inwestycje drogowe, infrastrukturalne tu na Mazowszu, gdzie funkcjonują firmy, ale rok rocznie musimy je oddawać wszystkim pozostałym województwom - czy na utrzymanie urzędów, czy na inwestycje - zaznacza Adam Struzik (oceń działania marszałka).

Przypomina również, że tym roku niemal co druga złotówka z podatków trafi do innych województw. - Niestety w styczniu byliśmy zmuszeni do zaciągnięcia kredytu, aby przekazać 55 mln zł w ramach pierwszej transzy janosikowego - wyjaśnia Struzik.

Czytaj też: Trybunał Konstytucyjny zbada janosikowe

W 2012 r. subwencja wyrównawcza ma być naliczana według zasad obowiązujących w 2010 r. Tym samym Mazowsze zostanie pozbawione ulgi, którą wywalczyło w 2011 r. To oznacza, że odda w tym roku na rzecz innych regionów 659 mln zł czyli aż 40 proc. dochodów podatkowych. Jest to o 31 mln więcej niż w ubiegłym roku.

Gdyby pozostawiono ulgę z 2011 r. - byłoby to 512 mln zł, czyli o 146 mln zł mniej. Dodatkowo wpływy do budżetu województwa w 2012 r. z tytułu udziału w podatkach dochodowych PIT i CIT będą mniejsze o ok. 250 mln zł.

Mazowsze płaci janosikowe od 2004 r. W sumie, do końca 2011 r. przekazało innym województwom już 5,1 mld zł. W 2005 roku „janosikowe" wynosiło ok. 24 proc. dochodów podatkowych, w 2010 r. Mazowsze przekazało na rzecz innych województw aż 940 mln zł - czyli 63 proc. swoich dochodów podatkowych! Środki te regiony przeznaczają na najróżniejsze cele, od bieżącego finansowania administracji po inwestycje.

Czytaj też: Mazowsze chce pomocy ws. janosikowego

W 2011 r. województwo mazowieckie przekazało na rzecz innych regionów kolejne 628 mln zł. Stanowiło to 40 proc. dochodów podatkowych Mazowsza i było największą pozycją w wydatkach budżetu. Okazuje się, ze W praktyce niemal co druga złotówka z podatków Mazowsza, zasilająca budżet województwa, trafiła do innych regionów.

W lutym 2010 r. marszałek Adam Struzik skierowałdo Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisów dotyczących janosikowego. Wcześniej decyzję w tej sprawie jednogłośnie podjęli radni województwa mazowieckiego.

Z koeli 9 sierpnia 2011 roku w Sejmie złożony został obywatelski projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który zakładał zmniejszenie podatku płaconego przez najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych. Akcję pod hasłem „Stop janosikowe" poparło ponad 155 tys. osób.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.