PARTNER PORTALU
  • BGK

Kłopotliwy budżet Sosnowca

  • www.esosnowiec.pl (Piotr Celej)    22 listopada 2011 - 08:22
Kłopotliwy budżet Sosnowca

Zadłużenie poprzez kolejną emisję obligacji. Wzrost wydatków na inwestycje, problemy z wygospodarowaniem nadwyżek i zapowiedź przyszłych oszczędności. Tak można określić projekt budżetu Sosnowca.
– To będzie bardzo trudny budżet – nie ukrywa Janusz Kaczor, skarbnik miasta.

Na ręce rajców trafił projekt budżetu na kolejny rok. Najważniejsze założenia sosnowieckich finansów są następujące: dochody i przychody wraz z wydatkami i rozchodami wyniosą ok. 778 mln zł. Wzrosną wydatki związane z planami inwestycyjnymi. W porównaniu z obecnym budżetem (ok. 112 mln zł) w budżecie na 2012 rok przewidziane jest na ten cel 145 mln zł. Zadłużenie miasta wzrośnie jednak aż o 77 mln zł i ma wynieść 224 mln zł (obecne do końca roku to ok. 150 mln zł.)

– Budżet jest zrównoważony, co pokazuje skala dochodów i przychodów wraz z wydatkami i rozchodami – przekonuje Janusz Kaczor. – Czasy są takie, że musimy oszczędzać, ale jednocześnie musimy finansować rozpoczęte wcześniej inwestycje. Finanse miasta są ukierunkowane na rozwój, aczkolwiek powoli zbliżamy się do momentu, kiedy będzie trzeba spłacać wcześniej zaciągnięte zobowiązania.

Skąd tak duży wzrost zadłużenia? – Planujemy wyemitować kolejne obligacje, które powinny przynieść nam dodatkowe 77 mln zł. Wykorzystamy je na inwestycje. Na koniec przyszłego roku zadłużenie gminy powinno wynieść ok. 224 mln zł w porównaniu z planowanym na ten rok 150 mln zł. Podkreślam jednakże, że gmina nie ma problemu ze spłatą zobowiązań. Może natomiast wystąpić problem braku wygospodarowania nadwyżki operacyjnej. Trzeba także w niedalekiej przyszłości podjąć działania oszczędnościowe, ale na tę chwilę o szczegółach trudno mówić – dodaje skarbnik i przyznaje zarazem, że przekonanie radnych do tego projektu może być dużym wyzwaniem.

– Oczekiwania przewyższyły możliwości finansowe miasta i nie wszystkie propozycje radnych mają odzwierciedlenie w planach. Budżet będzie bardzo trudny.

Krytycznych uwag do propozycji przedstawionej przez skarbnika nie szczędzi radny „Niezależnych” Paweł Wojtusiak, który zasiada w komisji budżetowej. – Widać po nim że kryzys zbliża się wielkimi krokami do Sosnowca i na nic zdało się zaklinanie rzeczywistości przez prezydenta Kazimierza Górskiego (zabierz głos/oceń prezydenta). Zadłużenie gminy wzrośnie o 50 proc. Dobrze się stało, że pieniądze z obligacji trafią na inwestycje, tylko że moim zdaniem nie każda z nich jest warta finansowania. Dlaczego projekt nie pozwala całkowicie oddłużyć dwóch sportowych spółek: klubu hokejowego i piłkarskiego Zagłębie Sosnowiec? Zróbmy to raz a dobrze, a potem rozliczajmy je z wyników. Brakuje także możliwości finansowania niewielkich inwestycji w ramach poszczególnych dzielnic. Uwag mam dużo i na pewno będę je sygnalizował w trakcie obrad komisji i sesji rady – dodaje Wojtusiak.

Projekt przyszłorocznych finansów ocenił Krzysztof Haładus, były rajca, który wsławił się m.in. wprowadzeniem licznika zadłużenia zagłębiowskich miast. – Osiemnastowieczna Polska upadła głównie z powodu słabego skarbca naszego państwa. Jeśli dzisiaj polskie władze, prezydenci naszych miast nie wyciągną lekcji z historii, to będące przygrywką do prawdziwego kryzysu wydarzenia z Grecji i innych krajów ogarnianych stopniowo kryzysem objawią się również w naszym mieście z niszczycielską siłą tsunami. Dzisiaj oszczędności wymagają odwagi i wyrzeczeń. Jutro jeszcze wytrzymamy, ale pojutrze może być za późno.

Haładus dodaje, że budżet Sosnowca wymaga cięć. – Powinny one polegać na wyłączeniu wszystkich wydatków, które mogą być realizowane poza sferą publiczną i przekazanie ich do sektora prywatnego, który posiada mechanizmy i bodźce dla efektywnego zaspokajania ludzkich potrzeb. Działania polegające na przesuwaniu prezesów i ciągłym dotowaniu instytucji zarządzanych przez beztroskich albo niekompetentnych menedżerów, brak istotnej nadwyżki w przychodach i wydatkach bieżących, prowadzić nas będą po równi pochyłej do biedy – przekonuje.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.