Kłopotliwy VAT samorządowy

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 16-04-2012
  • drukuj
Samorządy dużych miast składają się z setek jednostek organizacyjnych. Różny jest ich stopień samodzielności i różne są sposoby ich finansowania. Sporo kłopotów stwarzają im kwestie podatku VAT.
Kłopotliwy VAT samorządowy
Jako organy władzy publicznej samorządy nie są podatnikami, jeśli realizują swoje zadania, do których zostały powołane. Ale w praktyce bardzo często zdarza się wyjątek od tej zasady – pisze „Rzeczpospolita”.

Chodzi o „czynności wykonywane na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych”. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy różne komórki organizacyjne urzędów działają jako podmioty rynkowe (np. komunikacja miejska konkurująca z prywatnym transportem).

Kłopoty byłyby pewnie mniejsze, gdyby dana gmina rejestrowała się jako jeden podatnik. Jednakże bywa to niecelowe, bo zakładom budżetowym i innym jednostkom organizacyjnym samorządu po prostu łatwiej samodzielnie realizować swoje zadania i prowadzić własną księgowość, w tym podatkową. W rezultacie w największych miastach rejestruje się do celów VAT oddzielnie po kilkaset jednostek organizacyjnych samorządu – podaje „Rzeczpospolita” Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU