PARTNER PORTALU
  • BGK

Kłopotliwy VAT samorządowy

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    16 kwietnia 2012 - 07:44
Kłopotliwy VAT samorządowy

Samorządy dużych miast składają się z setek jednostek organizacyjnych. Różny jest ich stopień samodzielności i różne są sposoby ich finansowania. Sporo kłopotów stwarzają im kwestie podatku VAT.
Jako organy władzy publicznej samorządy nie są podatnikami, jeśli realizują swoje zadania, do których zostały powołane. Ale w praktyce bardzo często zdarza się wyjątek od tej zasady – pisze „Rzeczpospolita”.

Chodzi o „czynności wykonywane na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych”. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy różne komórki organizacyjne urzędów działają jako podmioty rynkowe (np. komunikacja miejska konkurująca z prywatnym transportem).

Kłopoty byłyby pewnie mniejsze, gdyby dana gmina rejestrowała się jako jeden podatnik. Jednakże bywa to niecelowe, bo zakładom budżetowym i innym jednostkom organizacyjnym samorządu po prostu łatwiej samodzielnie realizować swoje zadania i prowadzić własną księgowość, w tym podatkową. W rezultacie w największych miastach rejestruje się do celów VAT oddzielnie po kilkaset jednostek organizacyjnych samorządu – podaje „Rzeczpospolita” Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.