Kłopoty alimentacyjne

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 05-09-2011
  • drukuj
Zła współpraca gmin i komorników utrudnia egzekucję alimentów. Należności wynoszą już 10 mld zł.
Kłopoty alimentacyjne
Samorządy, które prowadzą postępowania wobec rodziców niepłacących na dzieci, mają obowiązek współpracować z komornikami. Najwyższa Izba Kontroli wskazuje, że tak nie jest. Aż w 30 proc. skontrolowanych jednostek komornicy zwlekali z przekazywaniem informacji o działaniach podejmowanych w celu egzekucji alimentów pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wzwiązku z wejściem w życie od 1 lipca tzw. ustawy deregulacyjnej niektórzy komornicy nie chcą podawać informacji o łącznej wysokości zaległości niesolidnego rodzica. Twierdzą, że gminie powinno wystarczyć oświadczenie o bezskuteczności egzekucji składane przez osobę ubiegającą się o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego.

Samorządy mogą wprawdzie na podstawie art. 3 ust. 8 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (DzU z 2009 r. nr 1, poz. 7 z późn. zm.) przekazać do sądu informacje o bezczynności lub opieszałości komornika, ale w ubiegłym roku zgłoszono tylko 357 takich skarg.

Gminy często rezygnują z oficjalnej formy ponaglenia komorników, aby nie pogarszać wzajemnych relacji. NIK postanowiła więc zwrócić się do Ministerstwa Sprawiedliwości o zwiększenie nadzoru nad komornikami podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

kłopoty niestety są wszędzie. są tacy którzy mogą się spóźniać z płaceniem alimentów i wszystko niby ok!!-

RYCERZ, 2011-09-05 09:37:36 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU