PARTNER PORTALU
  • BGK

Kłopoty z mandatem

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    21 listopada 2011 - 13:43

Niejasne przepisy wywołują spory, czy można odwołać pisemne zrzeczenie się mandatu.
Sporne jest, czy złożone na piśmie oświadczenie woli może odwołać. Przekonał się o tym Bogdan Święczkowski, radny województwa śląskiego, któremu sejmik wygasił mandat. Nie uznał, że radny skutecznie odwołał zrzeczenie się go – pisze „Rzeczpospolita”.

Eksperci uważają, że zrzeczenie się mandatu jest oświadczeniem woli składanym przez radnego gminie. Kodeks wyborczy, ani samorządowe ustawy ustrojowe nie zawierają przepisów o składaniu takich oświadczeń ani ich odwoływania.

Dlatego ich zdaniem zastosowanie znajdują tutaj przepisy kodeksu cywilnego, głównie art. 61 § 1, który stanowi, że oświadczenie woli jest złożone innej osobie z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

Tymczasem wojewódzkie sądy administracyjne, oceniając skutki pisemnego zrzeczenia się mandatu oraz możliwość cofnięcia takiego oświadczenia, prezentują różne stanowiska – informuje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.