PARTNER PORTALU
  • BGK

Kłopoty z opłatą za przedszkole

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    21 kwietnia 2010 - 07:24
Kłopoty z opłatą za przedszkole

Gmina może wprowadzać opłatę za ponadprogramowe zajęcia w publicznym przedszkolu, ale z uchwały musi jasno wynikać, ile i za co płacą rodzice.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Rady Gminy Bukowiec w sprawie opłat za przedszkole publiczne, bo zarzuty skarżącej strony okazały się niezasadne. Potwierdził, że uchwała o ustaleniu stawek była nieważna, bo gmina przyjęła ogólną kwotę odpłatności na 80 zł miesięcznie, a wprowadzając opłaty za świadczenia ponad podstawę programową, powinna wyraźnie określić, co mieści się w ramach oferowanego świadczenia – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Okazuje się, że problemem nie jest opłata, ale sposób jej kalkulacji. Radni ustalili jedną stawkę za zajęcia wykraczające poza program wychowania przedszkolnego. Nie wskazali jednak, co wchodzi w zakres dodatkowych świadczeń, za co i ile konkretnie rodzice będą dopłacać. Tymczasem gmina miała obowiązek wyraźnie określić, co proponuje w ramach tej opłaty.

Po wniesieniu skargi przez prokuratora gmina uznała swój błąd i uchyliła uchwałę, ale sąd nie umorzył sprawy. Potwierdził, że uchwała o opłatach za przedszkole musi zawierać spis konkretnych świadczeń objętych odpłatnością, bo pozwala to ustalić, czy nie obejmuje ona jednocześnie świadczeń bezpłatnych zawartych w podstawie programowej – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.