PARTNER PORTALU
  • BGK

Kłopoty z sześciolatkami

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    12 stycznia 2011 - 06:09
Kłopoty z sześciolatkami

Gminy alarmują, że rządowa pomoc przewidziana w programie „Radosna szkoła” nie wystarczy im na dostosowanie placówek oświatowych do przyjęcia sześciolatków.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało gminom formularze sprawozdań z realizacji programu „Radosna szkoła” za 2010 r. Samorządy muszą go przesłać wojewodom do 15 stycznia. Z uwagi na to, że ten dzień wypada w sobotę, mogą to zrobić jeszcze w poniedziałek. W sprawozdaniu powinna się znaleźć liczba szkół objętych dofinansowaniem i ocena efektów przyznanej pomocy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Program ma na celu m.in. wsparcie gmin przy dostosowaniu szkół do przyjęcia sześciolatków. Za dwa lata żadna ze szkół nie może się od tego uchylić, ale wsparcie rządowe nie wystarczy na właściwe przygotowanie wszystkich szkół do przyjęcia sześciolatków. Zmusi to samorządy do zarezerwowania we własnych budżetach na 2012 r. wyższych niż dotychczas środków na ten cel. W 2010 r. na realizację programu budżet wydał 150 mln zł.

W 2011 r. będzie to 150 mln zł, a w kolejnym 488 mln zł. Ministerstwo nie zamierza zmieniać ustalonych środków na ten cel. W tym roku po raz trzeci gminy będą mogły skorzystać z programu. Zakłada, że w latach 2009-2014 otrzymają wsparcie, aby mogły zapewnić bezpieczne warunki nauki, wychowania i opieki w klasach I–III – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.