PARTNER PORTALU
  • BGK

Klubom malucha może grozić likwidacja

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    29 marca 2011 - 06:38
Klubom malucha może grozić likwidacja

Prywatne kluby malucha muszą się dostosować do ustawy żłobkowej. Za prowadzenie opieki bez wpisu do rejestru będzie grozić grzywna. Część prywatnych klubów dla małych dzieci może zamknąć działalność.
Wszystkie placówki – publiczne i prywatne, które opiekują się dziećmi do lat trzech – będą musiały być wpisane do specjalnego gminnego rejestru. Jeżeli tego nie zrobią, nie będą mogły prowadzić działalności. Te, które już funkcjonują, zgodnie z ustawą żłobkową mają trzy lata na rejestrację – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Żeby placówka uzyskała wpis do rejestru, musi wykazać, że spełnia odpowiednie warunki lokalowe i sanitarne. Część z nich ma małe szanse na dostosowanie się do nich. Jedne mieszczą się w prywatnych mieszkaniach, które nie mają dwóch oddzielonych wejść. Innym brakuje dostępu do ogródka. Grozi im więc likwidacja.

Czytaj też: Więcej miejsc w żłobkach

Jednakowe standardy opieki nad najmłodszymi, zdaniem ekspertów, są jednak niezbędne, bo zapewniają większe bezpieczeństwo dzieciom.

Placówki, które będą zobowiązane do dostosowania się do wymagań nowej ustawy, to różnego typu kluby malucha, ogródki dziecięce i parażłobki. Ich rosnąca liczba jest spowodowana rosnącym zapotrzebowaniem rodziców oraz zbyt małą liczbą miejsc w publicznych żłobkach.

Czytaj też: W Senacie dyskusja o żłobkach 

Zmiany w funkcjonowaniu takich placówek wymusi art. 26 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (DzU nr 45, poz. 235).

Zgodnie z nim prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. To oznacza, że podmiotowi, który będzie chciał prowadzić firmę oferującą opiekę nad dziećmi, nie wystarczy tylko dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Bezwzględnym warunkiem będzie wpis do gminnego rejestru żłobków i klubów dziecięcych.

Na jego uzyskanie mają trzy lata te kluby malucha, które już działają. Nowo powstające muszą uzyskać wpis do rejestru od razu. Kluby, które nie dopełnią tego obowiązku, muszą się liczyć z sankcjami. Co prawda nie wynikają one bezpośrednio z ustawy żłobkowej, ale z kodeksu wykroczeń.

Czytaj też: Rząd da gminom pieniądze na żłobki i kluby

Zgodnie z nim prowadzenie działalności gospodarczej bez wpisu do rejestru działalności regulowanej jest zagrożone karą ograniczenia wolności lub karą grzywny do 5 tys. zł – pisze „ Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.