PARTNER PORTALU
  • BGK

Kodeks urbanistyczno-budowlany: Ministerstwo zapowiada kolejne zmiany w zamówieniach publicznych

  • pt    17 marca 2017 - 13:40
Kodeks urbanistyczno-budowlany: Ministerstwo zapowiada kolejne zmiany w zamówieniach publicznych
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury: (fot. mib.gov.pl)

Po latach przychodzi czas na dyskusję, jak uczciwie i etycznie konkurować w zamówieniach publicznych – mówi minister Andrzej Adamczyk zapowiadając nowe standardy w budownictwie.
• W resorcie budownictwa kładziony jest nacisk na eliminowanie z przestrzeni prawnej takich przepisów, które są nieostre i pozwalają bardzo szeroko interpretować obowiązujące prawo.

• W projekcie kodeksu urbanistyczno-budowlanego zawarto zapisy, które określają odpowiedzialność uczestników procesu inwestycyjnego i je precyzują.

• Celem jest eliminowanie dwuznacznych zapisów w prawie, ale również dawanie narzędzi swobodnego kształtowania realizacji inwestycji, wskazując odpowiedzialność wykonawców.

 – Uczciwość polega przede wszystkim na dialogu z partnerem. Dialog z przedsiębiorcami i branżą jest niezbędny przy tworzeniu prawa. Dziś ten dialog ma charakter instytucjonalny – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas konferencji „Chcemy uczciwego budownictwa".

Minister Adamczyk zapewnił, że m.in. dzięki nowym standardom budownictwa drogowego, które resort i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opracowały wspólnie z przedstawicielami firm wykonawczych, działalność w sektorze budowlanym jest bezpieczniejsza dla przedsiębiorców.
Eksperci, pracujący na co dzień w ramach Rady Ekspertów, opracowali nowe standardy zamówień publicznych i zasady dotyczące procesu optymalizacji budowy inwestycji infrastrukturalnych.

 - Po latach przychodzi czas na dyskusję, jak uczciwie i etycznie konkurować w zamówieniach publicznych – podkreślił minister Adamczyk.

 Jak dodał, w resorcie kładziony jest nacisk na eliminowanie z przestrzeni prawnej takich przepisów, które są nieostre i pozwalają bardzo szeroko interpretować obowiązujące prawo, a przez to pozwalają na nieuczciwość.

- W projekcie kodeksu urbanistyczno-budowlanego zawarto zapisy, które określają odpowiedzialność uczestników procesu inwestycyjnego i je precyzują. Zasady uczciwości muszą być bowiem określane normami prawa – wskazał minister Adamczyk.

Jak dodał wiceminister Tomasz Żuchowski, rząd powinien dokładać starań, by stawiać na uczciwość: eliminować dwuznaczne zapisy w prawie, ale również dawać narzędzia swobodnego kształtowania realizacji inwestycji, wskazujące odpowiedzialność wykonawców.

- Istotą naszych działań jest utrzymywanie relacji i dialog z branżą - istotą działań rządu jest uczciwość – podkreślił Tomasz Żuchowski.

Jak przypomina MIB, od lat zmorą branży budowlanej są szara strefa i nieuczciwa konkurencja. Jej ofiarą padają uczciwi przedsiębiorcy, ich pracownicy oraz konsumenci. Budowlany serwis branżowy Murator Plus zaproponował stworzenie koalicji, która upomni się o ich interes i przeciwstawi patologiom w różnych sferach budownictwa.

 - Uczciwa konkurencja jest bardzo ważna w gospodarce wolnorynkowej. Tylko wtedy, gdy przestrzegane są jej reguły, rośnie wydajność firm i rozwija się przedsiębiorczość, zaś konsumenci mają większy wybór towarów i usług. Poprawia się też ich jakość i spadają ceny – dodał Żuchowski.

Do koalicji na rzecz uczciwego budownictwa przystąpił m.in. Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa, Związek Polskie Okna i Drzwi, Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • starszy absolwent, 2017-03-18 12:40:05

    Panie Ministrze, mówi Pan :"po latach przychodzi czas na dyskusję...". Kłamstwo. I sugestia, że o tym się nie dyskutowało i dopiero wy to zaczynacie! Wierutne kłamstwo. Przespał Pan kawał życia , panie Ministrze, i teraz się pan budzi! WSTYD!