PARTNER PORTALU
  • BGK

Kodeks urbanistyczno-budowlany nie rozwiąże wszytkich problemów na wsi

  • aw/farmer.pl    22 maja 2017 - 14:40
Kodeks urbanistyczno-budowlany nie rozwiąże wszytkich problemów na wsi
Bez wskazania przez wójta czy radnych, co może być budowane na terenie danej gminy i w jakich miejscach, stale będą pojawiać się konflikty (fot.pixabay)

W drugiej połowie roku ma być znany projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Będzie łatwiej budować na wsi?
Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi dyskutowała na temat zmiany przepisów dotyczących pozwoleń na budowę obiektów inwentarskich. Poza tym Ministerstwo Środowiska wciąż pracuje nad przygotowaniem tzw. ustawy odorowej, która ma zapobiegać uciążliwości zapachowej obiektów inwentarskich dla mieszkańców wsi.

Wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski zapewnił, że resort rolnictwa będzie aktywnie uczestniczył w pracach nad nowym Kodeksem urbanistyczno-budowlanym, tak by jego rozwiązania nie ograniczały rozwoju gospodarstw.

Podkreślił wagę ustalania planów zagospodarowania przestrzennego, bo obecnie tylko 30 proc. gmin ma takie plany. Jak podkreślił, wieś w sprawie inwestycji jest podzielona – jedni chcą rozwijać produkcję, a inni proszą o zatrzymanie budowy kurników czy chlewni. Wciąż dużo dobrej ziemi rolniczej trafia na inne cele, m.in. na inwestycje, ale głównie pod budownictwo mieszkaniowe. Zdaniem wiceministra bez wskazania przez wójta czy radnych, co może być budowane na terenie danej gminy i w jakich miejscach, stale będą pojawiać się konflikty.

Więcej czytaj tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.