PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolej połączy Jasionkę i Rzeszów

  • PAP    11 stycznia 2012 - 15:32
Kolej połączy Jasionkę i Rzeszów

Samorząd województwa podkarpackiego w tym roku ogłosi przetarg na studium wykonalności linii kolejowej, która połączy lotnisko w Jasionce z Rzeszowem. Koszt takiego połączenie może wynieść nawet ok. 200 mln zł.
Jak powiedział w środę na konferencji prasowej marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta (zabierz głos/oceń marszałka), inwestycja byłaby finansowana ze środków unijnych dostępnych w następnej perspektywie finansowej UE.

- Powstanie tego połączenie jest dla nas priorytetem - podkreślił Karapyta.

Dodał, że podczas najbliższej sesji sejmiku zarząd zgłosi uchwałę, w której zagwarantowane będą pieniądze na studium wykonalności, czyli dokumentację zawierającą przebieg ok. 8-kilometrowej trasy oraz koszty powstania połączenia.

- Przetarg na studium wykonalności chcemy ogłosić razem z PKP PLK, tak aby później kolejowa spółka mogła zająć się wykonaniem tej inwestycji. Szacujemy, że dokumentacja ta może kosztować od pół mln do 1 mln zł. Kosztami podzielimy się z PLK - dodał marszałek.

Pytany przez dziennikarzy, kiedy inwestycja może zostać zrealizowana, odpowiedział, że dopiero w 2017 r. Karapyta zaznaczył, że powodem jest m.in. brak dotychczas jakichkolwiek działań ze strony władz, aby takie połączenie powstało.

- Tutaj czas będzie działał na naszą korzyść, bo ważne jest także to, aby lotnisko zaczęło obsługiwać znacznie większą liczbę pasażerów niż obecnie (w ub.r. było to 500 tys.). Żeby pociągi, które będą tam kursować, miały kogo wozić - dodał marszałek.

Władze samorządowe planują, że z linii, oprócz pasażerów lotniska, korzystać będą również pracownicy firm, które zlokalizowane są w parku technologicznym istniejącym obok portu. Linia byłaby również wykorzystywana przez stację cargo działającą na lotnisku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.