PARTNER PORTALU
  • BGK

Koleje Śląskie chcą w 2015 r wjechać z nowym taborem

  • wnp.pl    31 grudnia 2014 - 13:57
Koleje Śląskie chcą w 2015 r wjechać z nowym taborem

Piotr Bramorski (fot.mat.pras.)

Trwają ostateczne prace nad specyfikacją istotnych warunków zamówienia. Zakładamy, że ogłoszony przetarg będzie dotyczył dwóch dwuczłonowych jednostek o pojemności co najmniej stu miejsc siedzących każda - deklaruje Piotr Bramorski, prezes zarządu Kolei Śląskich.
Jak wygląda sytuacja finansowa Kolei Śląskich? Z jakim wynikiem powinny zakończyć 2014 rok?

- Nasza sytuacja finansowa się ustabilizowała i jest to efekt wzmożonej pracy wielu osób. Nie mniej jednak zdajemy sobie sprawę, że jest jeszcze wiele do zrobienia - przede wszystkim w zakresie taboru. Dlatego nie spoczywamy na laurach.

Szacujemy, że rok 2014 zakończymy dodatnim wynikiem finansowym na poziomie ok. 6,5-7 mln zł. Dodam tylko, że nasze pierwotne plany zakładały, że będzie to około 1,5 mln zł. Wszystkie uzyskane środki przeznaczone zostaną na inwestycje.

Czy prawdą jest, że umowa dzierżawy 28 EZT EN57 od Przewozów Regionalnych pozwala Kolejom Śląskim na dowolne zmniejszanie liczby dzierżawionych pociągów, w zależności od potrzeb?

- Tak, systematyczne pozyskiwanie przez nas nowoczesnych pojazdów pozwoli nam na rezygnowanie z poszczególnych jednostek starego typu. Zakładamy, że do roku 2020 będziemy świadczyć usługi tylko nowoczesnymi pojazdami.

Czy w 2015 roku planowane są zakupy nowego taboru? Jaki to będzie tabor i jak wygląda strategia taborowa spółki na najbliższe lata?

- Zgodnie z naszymi założeniami od 2020 r. będziemy dysponować tylko nowoczesnymi składami. W najbliższych latach chcemy pozyskać co najmniej 30 nowych jednostek. Dzięki temu będziemy mogli zrezygnować z dzierżawy pojazdów starego typu.

Zakładamy, że docelowo pozyskamy 6 pojazdów nabytych przez Urząd Marszałkowski w ramach tzw. Południowej Grupy Zakupowej. Również co najmniej 10 kolejnych pojazdów powinno nam zostać przekazanych przez województwo - nabytych przez samorząd w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałe kupią bezpośrednio Koleje Śląskie w drodze przetargu, którego ogłoszenie nastąpi w pierwszej połowie przyszłego roku, a całkiem realne jest, że nawet w pierwszym kwartale.

Cały wywiad czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Marcinos99, 2014-12-31 17:28:48

    Dobrze,że będzie nowy tabor bo ten stary nie zachęca do wsiadania.Mniej my nadzieję,że w kolejnym rozkładzie lub kolejnym zobaczymy już polepszający się tabor na wysokim standardzie i komforcie podróżowania bo na dzień grudzień to porażka.