PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne miasta z budżetem obywatelskim

  • PAP    30 stycznia 2013 - 18:27
Kolejne miasta z budżetem obywatelskim

Realizację tzw. budżetu obywatelskiego rozpoczął w środę samorząd Chorzowa - o wydaniu kwot po 400 tys. zł zdecydują mieszkańcy czterech dzielnic miasta. Także w środę o realizacji podobnego projektu - łącznie na 5 mln zł - zdecydowali radni Dąbrowy Górniczej.
Idea budżetu obywatelskiego (nazywanego też partycypacyjnym) jest popularna na Zachodzie. Zakłada m.in. szerokie konsultowanie z mieszkańcami planowanych wydatków oraz wskazywanie przez nich spraw, które powinny być realizowane w pierwszej kolejności. W Polsce różne formuły tego rozwiązania stosują m.in. Poznań, Sopot, Płock i Karpacz.

Czytaj też: Jak oddać budżet w ręce mieszkańców

Jak wynika z informacji chorzowskiego magistratu, od czwartku mieszkańcy Centrum, Chorzowa II, Chorzowa Starego i Chorzowa Batorego będą mogli składać propozycje inwestycji, na terenie należącym do miasta, w ich dzielnicach - do 400 tys. zł brutto. Stosowne formularze będzie można do 24 lutego wrzucać do rozstawionych w mieście urn (wykaz miejsc na www.chorzow.eu) lub wypełniać w internecie. Potem wnioski będą analizowane, liczone i weryfikowane przez komisję złożoną m.in. z samorządowców i działaczy pozarządowych.

Czytaj też: Budżet obywatelski ma przyszłość

Komisja ta przygotuje dla każdej dzielnicy listy z sześcioma najpopularniejszymi propozycjami inwestycji. Głosowanie nad propozycjami (każdy mieszkaniec będzie mógł poprzeć maksymalnie trzy) odbędzie się do połowy kwietnia. Do 10 maja komisja podliczy głosy i ogłosi wyniki plebiscytu czyli przedstawi projekty, które będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego.

Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala zadeklarował w środę, że jeżeli projekt powiedzie się, w przyszłym roku zostanie zasilony większą kwotą.

Czytaj też: Chorzów startuje z budżetem obywatelskim

"Mam świadomość, że 1,6 mln zł to niewiele, ale informacja, którą pozyskamy z wniosków i ankiet będzie dla nas wskazówką, jak planować inwestycje w kolejnych latach budżetowych - co zrobić wcześniej, co później, a które projekty i plany w ogóle odłożyć na półkę. ( ) Chodzi o to, by jak najwięcej chorzowian wypowiedziało się, co w ich najbliższej okolicy powinno być zrealizowane" - zaznaczył Kotala.

Wśród mieszkańców, którzy wezmą udział w projekcie, zgłoszą swoją propozycję a potem będą uczestniczyć w głosowaniu, rozlosowane zostaną wejściówki na basen czy imprezy organizowane m.in. przez chorzowskie instytucje kultury i sportu.

W środę o wprowadzeniu budżetu partycypacyjnego zdecydowali również radni Dąbrowy Górniczej. Tamtejszy projekt zakłada, że z ogólnego budżetu wydzielona będzie kwota ok. 5 mln zł, przeznaczona na zadania zgłoszone przez mieszkańców w 27 obszarach, na które w czasie prac nad projektem podzielono miasto.

Jeszcze w lutym w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się akcja informacyjna, jak sporządzić i złożyć wniosek, gdzie szukać pomocy przy jego przygotowaniu oraz z kim go opracować. Możliwość zgłoszenia projektu będzie miał każdy mieszkaniec powyżej 16 lat, którego pomysł poparło co najmniej 15 innych mieszkańców dzielnicy. Projekty będzie można zgłaszać od 8 kwietnia do 20 maja; potem pracownicy urzędu będą mieli 90 dni na ich weryfikację.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.