PARTNER PORTALU
 • BGK

Kolejne miasto rezygnuje z opłat za parkowanie w soboty. Ustawa z zakazem "w drodze"

 • Michał Wroński    3 lutego 2017 - 12:44
Kolejne miasto rezygnuje z opłat za parkowanie w soboty. Ustawa z zakazem "w drodze"
Coraz mniej miast pobiera opłaty za parkowanie w soboty. (fot. pixabay.com)

• Od najbliższej soboty (3 lutego) w stolicy Wielkopolski będzie można wszędzie parkować za darmo.
• Na Pomorzu w ostatnim czasie sprawy sądowe o prawo pobierania opłat za parkowanie w soboty przegrały Władysławowo, Jastarnia, Hel i Puck.
• Sprawę ostatecznie ma rozwiązać nowelizacja ustawy o drogach publicznych, nad którą pracują senatorowie.




Od 3 lutego w Poznaniu będzie można parkować w soboty za darmo. Stolica Wielkopolski jest kolejnym miastem, które wycofuje się z opłat za parkowanie w soboty. Wcześniej na podobny krok zdecydowały się: Sopot, Augustów oraz Bydgoszcz. 

Czytaj: Augustów: Opłaty za parkowanie niezgodne z prawem

Do decyzji o wycofaniu się przez Poznań ze stref płatnego parkowania w soboty przyczynił się grudniowy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (uprawomocnia się on w piątek, 3 lutego). Sąd zgodził się z argumentacją miasta, które przekonywało, że sobota może być traktowana jako dzień roboczy. Przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich przekonują, że za utrzymaniem płatnych parkingów w sobotę lobowali także mieszkańcy śródmiejskich osiedli, którzy obawiają się, iż z powodu dużej liczby przyjeżdżających na weekend studentów im samym ciężko będzie znaleźć w te dni wolne miejsca parkingowe.

Wprowadzenie darmowych parkingów w sobotę kosztować będzie budżet Poznania od 1 do 1,2 mln zł rocznie. Tyle bowiem sobotni kierowcy zostawiali do tej pory w miejskiej kasie.

Czytaj: Prokuratura Krajowa o działaniach w sprawie opłat za parkowanie w soboty

Podczas gdy w stolicy Wielkopolski samorząd już wycofał się z pobierania opłat za parkowanie w sobotę, na Pomorzu wciąż jeszcze batalia w tej sprawie nie jest zakończona. W ubiegłym roku Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zaskarżyła kilkanaście uchwał rad gminnych dotyczących tej sprawy (m.in. w przypadku Sopotu, Jastarni, Władysławowa, Pucka, Helu czy Kosakowa) i w części z nich już są wyroki. Jeszcze w ubiegłym roku WSA w Gdańsku uznał za nieważną uchwałę RM w Sopocie.

– Od grudnia do stycznia natomiast WSA rozpatrzył wszystkie pozostałe skargi i we wszystkich przypadkach uznał ich zasadność. Jako ostatni, dnia 19 stycznia, zapadł wyrok uznający za nieważną uchwałę rady gminy Władysławowa – mówi Tatiana Paszkiewicz z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Sprawę kompleksowo mogłaby uregulować taka zmiana ustawy o drogach publicznych, która wprowadziłaby do niej zapis stanowiący, że opłata za postój w strefie płatnego parkowania nie może być pobierana w dni wolne od pracy i soboty. W takim kierunku idzie opracowywana przez senatorów nowelizacja tej ustawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (3)

 • Adam, 2017-02-05 10:33:20

  Do stan1: wiem z praktyki ze to nie mieszkańcy walczą o soboty wolne od opłat. W wielu miastach, jak chocby moje - turystyczne chcielibyśmy by przede wszystkim soboty a nawet niedziele były płatne. Taka sprcyfika- potrzebna jest rotacja aut bo inaczej jesteśmy zawaleni samochodami. To właśnie ust...awa powinna dawać pełna dowolność samorządom.  rozwiń
 • stan1, 2017-02-03 15:40:05

  Panie Adamie to właśnie gminy decydują i mieszkańcy muszą walczyć w sądach aby znieść te opłaty. Ile jest gmin i jeżeli wszystkie zostaną pozwane do sądów, to ile niepotrzebnych spraw w sądach. Sądy i tak są zawalone drobnymi sprawami, dlatego w soboty nie powinno ponosić się opłat i powinno to być ...uregulowane tylko ustawowo.  rozwiń
 • Adam, 2017-02-03 14:53:14

  Czytałem projekt ustawy i nie ma tam uregulowań dotyczących sobót... zresztą powinni iść po rozum do głowy i pozwolić gminom decydować w jakie dni postoj ma być płatny. Przecież miasta mają różną specyfikę i potrzeby w tym zakresie.