PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne obligacje wilekopolskiego miasta

  • PAP    19 kwietnia 2012 - 15:29
Kolejne obligacje wilekopolskiego miasta

Kolejną emisję obligacji, na kwotę 10 mln zł, planuje Ostrów Wielkopolski. Z tytułu poprzednich emisji samorząd ma obecnie do spłacenia dług w wysokości 63 mln zł.
W ubiegłym roku miasto wypuściło obligacje o wartości 10 mln zł. Pozyskane w ten sposób pieniądze zostały przeznaczone na finansowanie planowanego deficytu oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Jak poinformowała w czwartek Karolina Pająk z biura prasowego prezydenta miasta (sprawdź notowania prezydenta), z 12 dotychczasowych emisji samorząd pozyskał w sumie ponad 131 mln zł. Obligacje są spłacane z dochodów własnych budżetu miasta, pochodzących z podatków i opłat lokalnych oraz udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych. "Decyzja o tegorocznej emisji nie została jeszcze podjęta" - zaznaczyła.

Według radnych, wielkość emisji i ostateczne terminy ich wykupu są ustalane według możliwości finansowych miasta. "Analiza finansowa budżetu wykazała, iż emisje pozwalają zachować płynność finansową (...) i gwarantują bezpieczną spłatę zobowiązania" - uważają.

Czytaj też: Gminy polubiły obligacje

Ostrów był pierwszym w kraju miastem, które w 1996 r. wyemitowało papiery wartościowe. Z takiej możliwości wzbogacania budżetu skorzystały później w południowej Wielkopolsce m.in. samorządy Pleszewa, Jaraczewa, Nowych Skalmierzyc, Kalisza, Żerkowa, Krotoszyna.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.