PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne rodzaje spółek będą przekazywane samorządom za darmo

  • PAP    19 marca 2014 - 14:55
Kolejne rodzaje spółek będą przekazywane samorządom za darmo

- Kolejne rodzaje spółek z udziałem Skarbu Państwa - m.in. te, do których wniesiono przedsiębiorstwo państwowe - będą mogły być przekazywane nieodpłatnie samorządom. Zakłada to projekt dot. komercjalizacji i prywatyzacji, który w debacie poparły wszystkie kluby, oprócz PiS.
W środę odbyło się w Sejmie drugie czytanie rządowego projektu noweli ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji.

Obecnie komunalizacja jest możliwa tylko w przypadku tych spółek z udziałem Skarbu Państwa, które powstały w drodze komercjalizacji, czyli z przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę handlową.

Jak mówił Jerzy Borowczak (PO), projekt umożliwi bezpłatne przekazywanie na rzecz samorządów akcji lub udziałów tych spółek, należących do Skarbu Państwa, które nie powstały w wyniku komercjalizacji. Chodzi np. o spółki, do których wniesiono przedsiębiorstwo państwowe.

"Spółki, na które bezpośredni wpływ mają miejscowe władze samorządu, będą się cieszyć większym zaufaniem lokalnej społeczności i służyć ich potrzebom oraz oczekiwaniom. W związku z tym komunalizacja jest procesem korzystnym i celowym dla samorządu terytorialnego" - zaznaczył Borowczak.

Zauważył, że po zmianach spółki nadzorowane przez lokalne samorządy będą wykonywać swoje zadania znacznie efektywniej.

Jan Bury (PSL) ocenił, że projekt dotyczy kilkunastu podmiotów, w których swój udział ma Skarb Państwa. Jak mówił, w ciągu ostatnich sześciu lat skomunalizowano kilkadziesiąt spółek, w tym głównie z branży transportowej, kanalizacyjnej, wodociągowej czy uzdrowiska. Według Burego rozwiązania zawarte w projekcie są dobre.

O tym, że przyszła nowelizacja będzie służyła samorządom, mówił z kolei Ryszard Zbrzyzny (SLD). "To dobry projekt" - podkreślił i zapowiedział jego poparcie. "W projekcie zauważono też interes pracowniczy; są zachowane prawa pracowników do korzystania z prawa do 15 proc. bezpłatnych akcji" - zauważył. Ocenił, że dzięki zmianom samorządy otrzymają prawo swobodnego dysponowania majątkiem, które do tej pory - jego zdaniem - było ograniczone.

Zbrzyzny wyjaśnił, że jeżeli samorząd - po przejęciu kontroli nad daną spółką - będzie chciał sprzedać jej aktywa na rzecz innego inwestora, będzie musiał zadbać o to, by środki ze sprzedaży zasiliły stosowne fundusze celowe. Chodzi m.in. o fundusz reprywatyzacji czy restrukturyzacji przedsiębiorców.

Również Maciej Wydrzyński (Twój Ruch) mówił, że proponowane zmiany "zmierzają w dobrym kierunku i zasługują na akceptację wysokiej izby". "Komunalizacja spółek państwowych i przekazanie nieodpłatnie akcji samorządom to rozwiązanie godne uwagi" - ocenił.

Józef Rojek (SP) powiedział, że Solidarna Polska "chyba" poprze dalszy tok prac nad tym projektem, bo - jak podkreślił - samorządy chcą tych zmian.

Zastrzeżenia do projektu zgłosił natomiast Maciej Małecki (PiS). "Rekomendujemy odrzucenie proponowanych zmian i tak też będzie głosował klub PiS" - powiedział.

Małecki zwrócił uwagę, że spółki, których może dotyczyć projekt, mają często istotne nieruchomości. "Mamy do czynienia z nieruchomościami, często w bardzo intratnych miejscach. Skarb Państwa powinien pilnować tego i przede wszystkim przedstawić wyniki badań, jak ta sytuacja była do tej pory nadzorowana" - powiedział.

Wiceminister skarbu Paweł Tamborski przekonywał, że projekt nie jest istotny z punktu widzenia liczby prywatyzowanych spółek czy ich wartości, ale z punktu widzenia zasilania samorządów aktywami, dzięki którym mogą one w lepszy sposób realizować swoje zadania. "Chodzi o zwiększanie podmiotowości władz lokalnych" - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.